Meet our new Change Maker

Pozdrav svima, ime mi je Ena Živković, imam 24 godine i dolazim iz Petrinje, grada za kojeg većina svijeta nije čula do sada, iako veliki ljudi djeluju ovdje kao Sunce unatoč razrušenoj slici našeg gradića. Volontersko iskustvo sam najviše stekla u Koordinaciji udruga mladih Siska u klubu mladih Skwhat gdje sam imala i prvu samostalnu izložbu crteža. Putem Udruge Iks i Europskih snaga solidarnosti dobila sam sjajnu šansu da narednih 10 mjeseci sudjelujem u projektu Change makers čiji je cilj razvoj tolerancije, multikulturalnosti, prihvaćanja i razumijevanja. Primjerice, kroz razvijanje neformalnih metoda  obrazovanja u školama, promicanju međugeneracijskog razumijevanja u izoliranim zajednicama kao što je Petrinja i umanjivanju osjećaja usamljenosti među najpogođenijim grupama (djeca, mladež, stariji). Mnogo starijih živi dislocirano od gradova i nedostaje im ljudski kontakt. Budući da je situacija u kojoj smo se našli takva kakva je(uz pandemiju, Zemlja je napravila kaotični pomak), neću imati samo ulogu media marketing managera već ću se iskušati sa svojim cimerom iz Luksemburga Loicom Rodriguesom u izradi lutaka i snimanju kratkih videa čiji su glavni glumci lutke.  Veliki izazovi su pred nama jer je realnost donijela puno novosti s kojima se trebamo nositi i smišljati rješenja za njih, ali zajedničkim snagama lakše je složiti komadiće slagalice. Radujem se novim iskustvima uz već iskusne Iks djevojke i hrabrim volonterima što dolaze od svuda da sudjeluju u vraćanju osmijeha Petrinji. 

_______________________________________________________________________

Hello to everyone, my name is Ena Živković, I am 24 years old and I come from Petrinja, a city for which almost no one in the world has heard of until now. However, big people are taking an important part as rays of sunshine, despite the broken picture of our little city. Most of my volunteering experience I’ve gained throughout the Coordination of Sisak’s Youth Associations in the youth club Skwhat in Sisak where I’ve had my first independent art exhibition, but  through Association Iks and European Solidarity Corps I’ ve got an amazing chance to be part of a project Change makers  in next 10 months that aims at developing tolerance, multiculturalism, acceptance and understanding differences.  For example, through development of informal methods of education in schools, encouraging inter-generational understanding in isolated communities such as Petrinja and decreasing feeling of loneliness in the most affected groups (children, youth, elders). Lot of elder people live dislocated of cities and they miss human touch. Since the situation we find ourselves in is as it is, I will not only have the role of media marketing manager but I will try myself out with my roommate from Luxembourg  – Loic Rodrigues Gomes in making puppets and shooting short videos whose main actors are puppets. There are big challenges ahead of us because reality has brought a lot of new situations that we need to deal with and come up with solutions for them, but with joint efforts it is easier to put the pieces of the puzzle together. I am looking forward to new experiences with already experienced IKS girls and brave volunteers who come from everywhere to participate in bringing a smile back to Petrinja.

 

INFO PACK CHANGE MAKERS_new pdf

 

 

 

Projekt ”Change Makers” financiran je sredstvima Agencije za mobilnost i programe EU Hrvatska

The project ”Change makers” is funded by the Agency of Mobility and EU Programmes Croatia