Stigla nam je Laetitia iz Francuske!

*scroll down for Croatian version

Hi, my name is Laetitia, I am 22 years old. I live in Oloron in France. I am here as a volunteer for 1 month.

I have a professional diploma in personal services. After my baccalaureate I started to work as an intern. I was able to do replacements in a nursing home and for the last 3 years I have been working at the Lindt factory. Later I would like to work as a psychometrician but the studies are very hard.

When I have free time, I like to go to the beach, the mountains etc. I enjoy spending time with my friends and family and I also love animals.

My level of English is very low, but I will try to practice and understand it with the help of the Deepl application and every day communication in the office.

I am here to help people in need, to bring them joy.

________________________________________________________________________________________________

Bok, moje ime je Laetitia, imam 22 godine. Živim u Oloronu u Francuskoj. Ovdje sam kao volonterka na  1 mjesec.

Imam stručnu diplomu za osobne usluge. Nakon završene mature počela sam raditi kao pripravnik. Mogla sam raditi zamjene u staračkom domu, a zadnje 3 godine radim u tvornici Lindt. Kasnije bih želila raditi kao psihometričar, ali studij je jako težak.

Kad imam slobodnog vremena, volim otići na plažu, u planine itd. Uživam provoditi vrijeme sa svojim prijateljima i obitelji, a također volim životinje.

Moja razina engleskog jezika je vrlo niska, ali ću ga pokušati uvježbati i razumjeti uz pomoć aplikacije Deepl i svakodnevne komunikacije u uredu.

Ovdje sam da pomognem ljudima u nevolji, da im donesem radost.

Sadržaj ovog članka isključiva je odgovornost Udruge IKS.

The contents of this article is the sole responsibility of Association IKS.

The project TAKE OFF RELOADED is funded by the French National Agency throughout the European Solidarity Corps programme.

Projekt TAKE OFF RELOADED financiran je sredstvima Francuske nacionalne agencije kroz program Europskih snaga solidarnosti.