Petrinja kroz lutke – Baka Nada učiteljica

Petrinja kroz Lutke. // Petrinja throuhg Puppets.
 
Dragi svi, naše lutke opet šetaju gradom i pričaju priče. // Dear everyone, our puppets are back exploring Petrinja and telling stories.
 
Doživite Petrinju kroz prvu u nizu priča s našom Bakom Nadom – učiteljicom.// Experience the first in a series of stories with our grandma Hope the teacher.
 

Škola mudrosti/School of Wisdom

1. Jednog oblačnog i hladnog dana naši volonteri Loic i Ena otišli su u šetnju gradom. Zatekli su neobičan prizor, Baka je održavala Školu mudrosti, a njeni učenici su upijali svaku njenu riječ. Baka nas je vidjela i pozvala da se pridružimo.//

One cloudy and cold day our volunteers Loic and Ena went to a walk through city. They found unusual scene. The Grandma was maintaining School of Wisdom and her students were apsorbing every of her words. Grandma saw as and invited us to join them.
2. Baka je imala puno toga za reći, ipak je u Petrinji njeno korijenje. Što je više pričala to su se brže odmicali oblaci s neba. Ubrzo je Sunce počelo milovati ruševine, a sve nam se čini da je to Baka učinila svojim riječima.//

Grandma had a lot of things to say, her roots are here in Petrinja. As she was talking more so clouds started to move away from the sky. Soon, the Sun started to cuddle ruins, but it seems like Grandma did it with her words.
 
3. Mudra baka sjedila je ispred svoje “zelene zgrade” (označene za uporabu) i podijelila je misli sa našom bakom Nadom učiteljicom u društvu šalice tople kave. U jednom trenutku su utihnule i razmišljale o budućnosti Staračkog doma. // Wise Grandma was sitting in front of her “green building”(building marked for use) and she shared her thoughts with our Grandma the Teacher in the company of cup with warm coffee. In one moment they got quiet and was thinking about future of Home for elderly.
 
Poruka/The Message
4. Bakina Nada ne gubi život. Ostaje prisutna i u trenutcima kad se naši dragi sugrađani bore s osjećajima bespomoćnosti i usamljenosti. A bakina poruka za kraj je: ”Čuvajte svoju zajednicu, a ja ću vaše srce.” //

Grandma Nadas Hope is not fading. It remains present even in moments when our dear community members are struggling with feelings of helplessness and loneliness. And Grandma’s message for the end is, “Take care of your community, and I’ll take care of your heart.”