Upoznajte Oznur iz Istanbula!

Hello everyone!

I’m Oznur from Turkey. I am 25 years old and graduated from Molecular Biology and Genetics department. Due to the Covid-19 pandemic in the past period, we lost thousands of people and had to stay in our homes. Fortunately, the situation is much better now. After graduating, I looked for a job for a long time. And I worked in many jobs to make a living.

I`m got tired of this so I applied to this volunteering project to improve my English, meet new people and see different cultures. I will also be of use to people here. That’s why I feel more valuable.

This is my first day here. The people here are helpful and friendly. This is my first overseas experience in my life. I am very happy about everything.  And my deepest gratitude to everyone.

Stay negative (for Covid)… 😊

*scroll for Croatian version

Pozdrav svima!

Ja sam Oznur iz Turske. Imam 25 godina i diplomirala sam na Odsjeku za molekularnu biologiju i genetiku. Zbog pandemije Covid-19 virusa u proteklom razdoblju izgubili smo tisuće ljudi i morali smo ostati u svojim domovima. Na sreću, situacija je sada puno bolja. Nakon diplomiranja dugo sam tražila posao. I radila sam na mnogim poslovima da bih zaradila za život.

Umorila sam se od te situacije i zato sam se prijavila na ovaj volonterski projekt kako bih poboljšala svoj engleski, upoznala nove ljude i upoznala različite kulture. Ovdje ću biti korisna ljudima i zato se osjećam vrijednom.

Ovo je moj prvi dan ovdje. Ljudi su ovdje ljubazni i spremni pomoći. Ovo mi je prvo međunarodno iskustvo u životu. Jako sam sretna zbog svega. I imam najdublju zahvalnost svima.

Ostanite negativni (na Covid)…:)

The content of this article is the sole responsibility of Association IKS.

Sadržaj ovog članka isključiva je odgovornost Udruge IKS.