[Re]Build: Održana panel rasprava ”Rad s mladima u turbulentnim vremenima”

 

Prošlog četvrtka, 29.09.2022. u sklopu aktivnosti mapiranja potreba projekta (Re)build održana je panel rasprava ”Rad s mladima u turbulentnim vremenima”. Panel rasprava bila je fokusirana na različite aspekte rada s mladima te je ugostila, osim publike i sudionika,  i paneliste – Eminu Grad (SDUDM), Jonasa Agdura (KEKS), Svena Janovskog (Operacija grad) i Mateu Marić (KUMS/ALTERNACIJA).

U sklopu aktivnosti mapiranja potreba mladih u Sisačko moslavačkoj županiji unutar projekta (Re)Build do sada su provedene 2 online ankete, dok je treća (”a šta ti oš?”) koja je fokusiran na aspekte slobodnog vremena mladih u SMŽ još uvijek u tijeku. Osim navedenih, provodi se i gerilsko intervjuiranje mladih na području SMŽ  (Petrinje, Siska, Gline, Sunje, Dvora, Hrvatska Kostajnica i okolica). Prva interaktivna panel rasprava ”Mladi i rad s mladima u SMŽ: Gdje smo?” bila je usmjerena na mapiranje potreba mladih i onih koji rade s mladima u SMŽ u različitim sektorima, umrežavanje, prijenos iskustava i detektiranja potreba iz vlastite perspektive rada s mladima samih sudionika. Ovog puta ugostili smo paneliste iz različitih područja rada s mladima s naglaskom na mlade i njihove potrebe iz perspektive vlastitog djelovanja.

ReBuild Partnerski sastanak 27 05 2022 1024x791 - [Re]Build: Održana panel rasprava ''Rad s mladima u turbulentnim vremenima''

U ugodnom ambijentu Ivančica Industrial bara u Sisku, sudionici panela imali su priliku pobliže se upoznati s radom Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, prioritetnim područjima Ureda i prilikama za mlade koje nude. Kroz drugo izlaganje, Jonas Agdur poveo je paneliste na put kroz povijesni, kulturni, politički i dokumentacijski proces formiranja područja rada s mladima na razini Europe i predstavio rad KEKS mreže (okuplja općine, gradove i organizacije civilnog društva) za razvoj kvalitete u radu s mladima. Sven Janovski iz Operacije grad publici je približio koncept i primjere modela Društveno kulturnog centra i javno civilnog partnerstva kao moguće platforme za participativno sudjelovanje mladih, civilnog i javnog sektora s ciljem zadovoljavanja potreba mladih i uključivanje šire zajednice. Za kraj je Matea Marić, koordinatorica aktivnosti projekta (Re)Build iz Udruge Alternacija, predstavila neke aspekte i primjere rada s mladima na lokalnoj razini kao i dio rezultata mapiranja potreba u sklopu projekta (Re)Build i drugih aktivnosti mapiranja potreba koje provodi Udruga IKS. 

Panelistica Grd(SDUDM) upoznala nas je s aktivnostima Ureda usmjerenima prema mladima i djelovanju ureda s naglaskom na mlade općenito. Osim navedenog kratko nas je provela kroz različite vrste i tipove aktivnosti Ureda poput kampanje i inicijativa usmjerenih na mentalno zdravlje, platforme čiji je cilj informirati mlade  o mogućnostima i inicijativama na europskoj i nacionalnoj razini, ali i o brojnim mogućnostima za uključivanje i aktivno sudjelovanje mladih u društvu poput Savjeta mladih RH vlade, dijaloga EU s mladima, mladi delegati pri UN-u ,radu Ureda u sklopu Europske godine mladih. Grd nas je informirala i o tome na koje načine Ured podržava gradove i općine da postanu ”gradovi za mlade”, takav status dodjeljuje se hrvatskim gradovima koji predano rade na stvaranju uvjeta za kvalitetan život te osobni i profesionalni rast svojih mladih kao i o trenutnim natječajima za organizacije civilnog društva u području rada s mladima u skladu s prioritetnim područjima ureda.

Jonas Agdur, naš posebni gost iz Švedske ukratko je predstavio kako se mijenjalo i gradilo značenje pojma ”rad s mladima” u Europi s posebnim naglaskom na strateške dokumente na EU razini koji služe kao centralne smjernice za implementaciju politika za rad s mladima na nacionalnoj i lokalnoj razini. Osim zaključaka i rezolucija donesenih na Europskim konvcencijama o radu s mladima, predstavljena je Završna deklaracija o radu s mladimaEuropske agende za rad s mladima, te Europska povelja o radu s mladima na lokalnoj razini i mnogi drugi dokumenti koji mladima mogu poslužiti kao alati za izgradnju bolje okoline, a javnom i civilnom sektoru kao kostur za formiranje vlastitih programa usmjerenih ka mladima i s mladima. Za kraj nas je upoznao s djelovanje mreže KEKS koja okuplja preko 70 općina, gradova i otvara se prema organizacijama civilnog društva (Švedska, Slovenija, Grčka,  koje žele raditi sistematski na razvoju kvalitete u radu s mladima.

Sven Janovski iz Operacije grad pričao je o tome što su i kako funkcioniraju Društveno-kulturni centri kao recepti uspješnog razvoja zajednice i naveo primjere dkc-a u Hrvatskoj, kroz koje je sudionike upoznao s modelom sudioničkog upravljanja dkc-a, javnog civilnog partnerstva.

 

 

 

Projekt (Re)build – rekonstrukcija, revitalizacija,regeneracija i izgradnja boljeg društva s provedbom je počeo 2. studenog 2021. Projekt se ostvaruje u okviru Poziva “Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice” za kojeg je osigurano 120 milijuna kuna iz Europskog socijalnog fonda. Udruga IKS kao nositelj projekta projekt provodi u partnerstvu s tri udruge mladih s područja Siska i Petrinje – AlternacijaZeleni Brijeg Sisak(Green Hill) te Koordinacija udruga mladih Siska koja djeluje u prostoru Kluba mladih Skwhat s ciljem ojačavanja kapaciteta uključenih partnera. Vrijednost projekta je 482.818,79 kuna.

 

 

Naziv projekta: (Re)Build – rekonstrukcija, revitalizacija, regeneracija i izgradnja boljeg društva (UP.04.2.1.11.0196)

Poziv: Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice (UP.04.2.1.11)

Korisnik: Udruga za promicanje informatike, kulture i suživota

Partneri: Udruga za promicanje alternative i nezavisne kulture Alternacija, Koordinacija udruga mladih Siska i Udruga za promicanje kulture Zeleni Brijeg

Trajanje projekta: 02.11.2021 – 02.11.2022

Ukupna vrijednost projekta: 482.818,79 kn

 

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.

Projekt je sufinancirao Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Sadržaj članka isključiva je odgovornost Udruge IKS.

Stajališta izražena u ovom članku isključiva su odgovornost Udruge IKS
i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

 

 

OPCA LENTA 1024x169 - [Re]Build: Održana panel rasprava ''Rad s mladima u turbulentnim vremenima''

 

Zajedno do fondova EU

Za više o EU fondovima: www.esf.hr i www.strukturnifondovi.hr