(Re)build – rekonstrukcija, revitalizacija, regeneracija i izgradnja boljeg društva novi je  EU projekt Udruge IKS i partnera 

U utorak, 2. studenog 2021. u prostoru vojarne u Petrinji održana je svečana dodjela ugovora o financiranju projekata u okviru Poziva “Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice” za koji je osigurano 120 milijuna kuna iz Europskog socijalnog fonda. Udruga IKS nositelj je još jednog EU projekta u partnerstvu s tri udruge mladih s područja Siska i Petrinje – Alternacija, Green Hill Sisak te Koordinacija udruga mladih Siska koja djeluje u prostoru Kluba mladih Skwhat. Vrijednost ovog projekta je 482.818,79 kuna. 

Međutim, prije nego s vama podijelimo pojedinosti o samom projektu, važno je krenuti otpočetka. 

Razorni potres koji je krajem prošle godine u samo nekoliko sekundi mnogim stanovnicima Sisačko – moslavačke županije preokrenuo život naglavačke, u većoj je mjeri isto tako naprosto izbrisao javnu infrastrukturu koja je do tada imala funkciju doma organizacijama civilnog društva – osobito kada govorimo o gradu Petrinji. Udrugu IKS snašla je upravo takva sudbina. Unatoč činjenici da su neki od njenih djelatnika, osim zajedničkog doma na adresi Turkulinova 9, izgubili i one obiteljske – Udruga IKS nije stala s radom od prvog dana. Djelatnici Udruge uspijevali su u apsolutno kaotičnoj i emotivno nabijenoj postpotresnoj atmosferi, unatoč svim vremenskim prilikama i neprilikama, svakodnevno obilaziti unesrećene obitelji i pojedince, bilježiti potrebe šire zajednice, uključivati se u gotovo svaku inicijativu koja je težila boljoj koordinaciji različitih organizacija, ustanova i volontera na terenu te istovremeno održavati IKS na životu. 

 

Danas, kada se svi zajedno prisjećamo tih dana, tjedana i mjeseci – ne možemo shvatiti odakle smo iščupali snagu. Neki kažu – to ti je adrenalin! Međutim, iz sadašnje perspektive čini se da je svakom djelatniku Udruge IKS slogan “Naša zajednica – naša odgovornost” naprosto urezan u genetski kod. 

 

Na istu misao vodilju djelatnici Udruge IKS naišli su u prostoru koji je imao puno više sreće nego onaj u Turkulinovoj 9 u Petrinji. 

Prostorom Kluba mladih Skwhat u sisačkoj Šumici upravlja Koordinacija udruga mladih Siska – savez od ukupno sedam udruga mladih i za mlade (Kištra, Green Hill, Alternacija, Kinoklub Sisak, UMAK Sisak, Lotus, Kult.com, G.U.M.A.). U “normalnim” vremenima, Skwhat za veliki broj mladih ljudi iz Siska i okolice (uključujući Petrinju) znači isto što je i Turkulinova 9 značila za Udrugu IKS – drugi dom. Prostor je to u kojem su svi dobrodošli, a posebno ga “okupiraju” oni mladi koji nigdje drugdje ne mogu pronaći mjesto toliko otvoreno prema novim idejama, konceptima i nesvakidašnjim načinima umjetničkog izričaja.  Vrlo jednostavno – Skwhat je u svakom smislu te riječi prostor slobode mladih. 

Stoga, čak i neupućenom čitatelju ovog članka, logično je zaključiti da je na sam dan potresa, već u popodnevnim satima, Skwhat bio ispunjen strahom, suzama, smijehom, pitanjima i riječima utjehe mnoštva mladih koji su upravo taj prostor vidjeli jednim sigurnim utočištem nakon što su svjedočili uništavanju svojih domova ili pak domova njihovih prijatelja i susjeda tek nekoliko sati prije. U narednim danima, ljudi su dolazili i odlazili. Skwhat je zaista postao skvot. Pojedini su prostori Kluba postali neformalna skladišta hrane i odjeće koju su po terenu razvozili i djelatnici Udruge IKS kao i volonteri Kluba mladih Skwhat. Osim lokalnih, osvanuli su u Klubu naši stari i novi prijatelji – volonteri iz Pakraca spavaju u uredu, volonteri iz Karlovca na pozornici, volonteri iz Osijeka u backstage-u. Dani prebrzo prolaze, a noći nikako da završe. Što se događa na kojem punktu? Kada ćemo dobiti informacije? Tko je danas zadužen za hranu? Tko ide u Petrinju popravljati krov četveročlanoj obitelji? Hoćemo li ikada više moći u miru sklopiti oči i odmoriti se? Koliko nas je sad ovdje – pedesetak? 

 

Pauza. 

 

Sve više ljudi vraća se svojim domovima – sigurnim ili onim manje sigurnim. 

 

Čekaj, a gdje su papiri od Skwhata? Još uvijek u kući koja ima crvenu naljepnicu? Jesmo ih izvukli sve ili ne? Jesmo zakasnili s predajom nečeg bitnog? Zaključak je da se moramo što prije trgnuti i krenuti s radom na održavanju hladnog pogona kojem svi doprinose isključivo na volonterskoj bazi – jer nemamo dovoljno znanja da osiguramo sredstva za vlastiti rad. Kako ćemo dalje? Koga možemo pitati za pomoć? IKS-ići su tu, postoji neki natječaj za jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva – hoćemo krenuti u tu priču? Odluka je bila laka – DA, HOĆEMO. Krajem siječnja pokreće se prvi kotačić u pripremi (Re)Build projekta za, na početku spomenuti, natječaj Europskog socijalnog fonda.  

U moru ponuda za pružanje pomoći, našla se i dobra volonterska duša. Naša draga Morena iz Zagreba koja, kako sama kaže, nije vješta u popravljanju dimnjaka i krovova želi dati svoj doprinos na jedinstven način. Svoje vještine, znanja i iskustva želi podijeliti baš s nama i pomoći nam u pripremi jednog projektnog prijedloga. Bio je to idealan splet okolnosti, slučajnosti, emocija i humanosti, gotovo jednak našoj težnji koji je između Koordinacije udruga mladih Siska i Udruge IKS stvorio neraskidivu vezu . U nekoliko sastanaka s Morenom i podosta sati fokusiranog rada, prikupljanja papirologije i informacija – napisali smo i predali NAŠ (Re)build! 

 

Projekt (Re)Build za cilj ima ojačati kapacitete organizacija civilnog društva (OCD) s područja Sisačko-moslavačke županije te mapirati potrebe mladih na području Sisačko-moslavačke županije radi kreiranja programa prilagođenog potrebama društva, ali i komuniciranja potreba prema donositeljima odluka na gradskim i na županijskoj razini. 

 

Partnerske organizacije KUMS, Alternacija i Green Hill Sisak prolazit će u okviru projekta kroz različite oblike edukacija kojima je cilj ojačati kapacitete njihovih voditelja, članova i volontera za djelovanje i rad u organizacijama civilnog društva i to pod stručnim vodstvom djelatnika Udruge IKS i vanjskih suradnika. Neke od edukativnih radionica počinju već krajem studenog, a nastavit će se kroz razdoblje od nekoliko mjeseci nakon čega predstavnici Udruge Alternacija i Udruge Zeleni Brijeg provode mapiranje potreba mladih na području SMŽ. Pojedine će aktivnosti biti otvorene i za širu zajednicu o čemu ćemo, naravno, na vrijeme izvijestiti. 

 

Konkretno, radi se o sljedećim aktivnostima: 

  1. Edukacija o uredskom poslovanju u OCD-ima
  2. Edukacija o zakonodavnom okviru rada u OCD-ima
  3. Edukacija o volonterskom menadžmentu
  4. Edukacija o društvenom poduzetništvu
  5. Izrada komunikacijske strategije i edukacija o istoj
  6. Radionica design thinkinga 
  7. Mapiranje potreba mladih na području SMŽ
  8. Peer to peer intervjuiranje polustrukturiranim video upitnikom
  9. Izrada digitalne publikacije s rezultatima istraživanja 

 

Uz sve navedeno, u sklopu projekta bit će organizirane ukupno dvije panel rasprave, otvarajuća i zatvarajuća konferencija, a udruge Alternacija i Green Hill po prvi put će iskusiti zapošljavanje, pa će svaka od naših udruga za početak zaposliti po jednu osobu. 

 

Nadamo se da vas je ovaj “kratki” uvod u projekt (Re)Build istovremeno dovoljno dobro upoznao s aktivnostima koje planiramo provoditi u suradnji s udrugama mladih i za mlade s područja Siska i Petrinje, kao i sa situacijom u kojoj se rodila ideja o njegovoj provedbi te sa samim udrugama i okruženjem u kojem djeluju već nešto manje od godinu dana. 

 

Mali disclaimer za kraj – ovaj članak pisan je iz pozicije svih udruga uključenih u provedbu projekta (Re)Build kako bi u obzir uzeli perspektivu i organizacije s više iskustva kao i organizacija kojima je prijeko potrebno jačanje kapaciteta za rad u organizacijama civilnog društva. 

 

 

Naziv projekta: (Re)Build – rekonstrukcija, revitalizacija, regeneracija i izgradnja boljeg društva (UP.04.2.1.11.0196)

Poziv: Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice (UP.04.2.1.11)

Korisnik: Udruga za promicanje informatike, kulture i suživota

Partneri: Udruga za promicanje alternative i nezavisne kulture Alternacija, Koordinacija udruga mladih Siska i Udruga za promicanje kulture Zeleni Brijeg

Trajanje projekta: 02.11.2021 – 02.11.2022

Ukupna vrijednost projekta: 482.818,79 kn

 

 

 

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.

Projekt je sufinancirao Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Stajališta izražena u ovom članku isključiva su odgovornost Udruge IKS
i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.