ReBuild mladih: Što je gradski program za mlade? Kako nastaje? Tko ga radi? Zašto je važno sudjelovati?

Jesi li znao_la da kao mlada osoba možeš direktno utjecati na budućnost mladih u Petrinji?  U današnjem članku otkrivamo zašto je važno sudjelovati u izradi Gradskog programa za mlade i kako upravo ti možeš doprinijeti promjenama koje želiš vidjeti!

U sklopu projekta ReBuild mladih:Gradimo temelje sutrašnjice Udruga IKS u suradnji s Gradom Petrinjom za cilj ima mapirati potrebe mladih u Petrinji i na temelju istih napraviti prijedlog Gradskog programa za mlade Grada Petrinje. To naravno ne može ići bez tebe! 

Ako nisi bio siguran_na što je to uopće gradski program za mlade, tko ga i kako izrađuje, čemu služi i kako se možeš uključiti? – saznaj danas.

Što je gradski program za mlade?
(GPM) – Gradski program za mlade je strateški dokument kojim se definiraju prioriteti, ciljevi, konkretne mjere i aktivnosti za poboljšanje kvalitete života mladih. Program se temelji na potrebama mladih u određenoj zajednici te može obuhvaćati ključna područja poput obrazovanja, zapošljavanja, mentalnog zdravlja, participacije mladih, mobilnosti, kulture, slobodnog vremena i mnogih drugih.

Što se nalazi u Gradskom programu za mlade?
GPM može uključivati sljedeće ključne dijelove:

  • Analizu stanja i potreba mladih
  • Ciljeve i prioritete razvoja politika za mlade
  • Konkretne mjere i aktivnosti
  • Nositelje provedbe (grad, udruge, institucije, škole)
  • Način financiranja i evaluacije programa

Tko sve sudjeluje u izradi gradskog programa za mlade?
U izradi Gradskog programa za mlade sudjeluju: mladi, jedinice lokalne samouprave, institucije i drugi relevantni dionici. Oni zajedno planiraju konkretne mjere i aktivnosti usmjerene mladima na lokalnoj razini. 

Kako nastaje Gradski program za mlade?
Taj proces obično obuhvaća sljedeće korake:
1. Istraživanje i mapiranje potreba mladih – putem anketa, fokus grupa i javnih konzultacija
2. Izrada prijedloga – u suradnji s mladima, institucijama i organizacijama civilnog društva
3. Javna rasprava i usvajanje – prijedlog se stavlja na raspravu, a zatim ga usvaja gradsko vijeće

Zašto kao mlada osoba trebaš sudjelovati u izradi GPM-a?

  1. Glas mladih se računa! – nitko ne poznaje potrebe i probleme mladih bolje od vas samih. Ako želiš da se tvoji interesi uzmu u obzir, važno je da ih jasno izraziš.
  2. Možeš utjecati na odluke koje se tiču tebe – sudjelovanjem u izradi GPM-a, mladi imaju priliku izravno utjecati na kreiranje politika i mjera koje će poboljšati njihovu kvalitetu života.
  3. Jačaš svoju ulogu u društvu – Aktivnim sudjelovanjem u tom procesu razvijaš građansku svijest, vještine zagovaranja te jačaš svoju ulogu u lokalnoj zajednici
  4. Prilika za umrežavanje i nova iskustva – sudjelovanjem u fokus grupama, radionicama i javnim raspravama povezuješ se s drugim mladima, stručnjacima i donositeljima odluka, što može otvoriti vrata za nove prilike

Kako se uključiti?
Sudjeluj i budi dio promjene! Jer ako ti ne kažeš što želiš, tko će?
Mapiranje je u tijeku, a možeš se uključiti;

MLADI PETRINJE – VAŠ GLAS SE RAČUNA!

Ne čekaj da drugi odlučuju umjesto tebe – budi glas svoje generacije!

 

Projekt „Rebuild mladih: Gradimo temelje sutrašnjice“ financiran je sredstvima EU iz programa Erasmus+, KA 154 Aktivnosti sudjelovanja mladih.

Sadržaj članka isključiva je odgovornost Udruge IKS.

 

Rebuild logo - ReBuild mladih: Što je gradski program za mlade? Kako nastaje? Tko ga radi? Zašto je važno sudjelovati?