U subotu, 1. veljače 2025., u Društveno-kulturnom centru Udruge IKS u Petrinji održana je prva fokus grupa u sklopu mapiranja potreba mladih, važnog koraka u izradi nacrta za Gradski program za mlade. Ova aktivnost dio je projekta ReBuild Mladih: Gradimo temelje sutrašnjice, koji Udruga IKS provodi u partnerstvu s Gradom Petrinja.
Na fokus grupi okupilo se 12 mladih različitih profila – od srednjoškolaca i studenata do zaposlenih i nezaposlenih, što je osiguralo raznoliku perspektivu o stanju mladih u Petrinji. Sudionici su se složili da im je zajednička potreba za promjenama koje će poboljšati kvalitetu njihovog života.
Ovdje možeš pronaći osvrt sudionice Petre na fokus grupu i više detaljnih informacija o tome što su mladi imali za reći o svojim potrebama.
Ovdje možeš pronaći izvješće s fokus grupe s ključnim temama, zaključcima, idejama, prijedlozima i porukama mladih Petrinje.
Ključna pitanja i izazovi
Nakon međusobnog upoznavanja, kratkog predstavljanja projekta i razgovora o tome što je mapiranje potreba mladih, zašto ga provodimo te što su Gradski programi za mlade i zašto su važni, razgovarali smo o različitim stvarima i temama koji se tiču mladih u Petrinji trenutno:
- Kako je biti mlada osoba u Petrinji
- Što muči mlade u Petrinji i koji su njihovi trenutni problemi
- Participacija mladih
- Stanovanje mladih
- Zapošljavanje mladih
- Informiranje mladih
- Provođenje slobodnog vremena
- Motivacija i podrška mladima
- Prostori za mlade u Petrinji
- Kako Grad i institucije mogu podržati mlade i što im mladi imaju za poručiti
Kroz facilitiranu diskusiju smo se detaljnije dotaknuli tema koje su mladi istaknuli kao važne:
Stanovanje – Visoke cijene najma i manjak kvalitetnih stanova/kuća onemogućuju mladima samostalni život. Mnogi su prisiljeni ostati u obiteljskim domovima, što im ograničava neovisnost. Na to je vezan i problem zapošljavanja.
Infrastruktura – Nedostatak javnih prostora za druženje, neosvijetljene šetnice, loše prometnice i nedostatak biciklističkih staza ozbiljni su problemi koji smanjuju mobilnost i sigurnost mladih.
Slobodno vrijeme – Mladi su izrazili potrebu za više raznolikih kulturnih i zabavnih sadržaja, poput koncerata, noćnih klubova s raznolikim glazbenim programima i drugih sadržaja dostupnih široj javnosti.
Informiranost – Postoji velika potreba za boljim informiranjem mladih o događanjima i prilikama u gradu, uz prijedlog da Grad i drugi lokalni dionici aktivnije koriste društvene mreže i digitalne plakate. Razgovaralo se o tome gdje se, kako i o čemu mladi informiraju te o konkretnim prijedlozima poboljšanja komunikacijskih kanala do mladih.
Centar za mlade Laura i prostori za mlade općenito – Mladi su raspravljali o tome kakav bi trebao biti budući Centar za mlade – prostor u kojem su uvijek dobrodošli, s raznovrsnim sadržajima koje će sami kreirati i provoditi. Predložili su da se uspostavi sustav volontiranja, gdje bi mladi sami organizirali aktivnosti i brinuli o prostoru. Također, mladi su izrazili i svoje misli o tome što i kako taj prostor ne bi trebao imati i funkcionirati.
Zaključci i sljedeći koraci
Prva fokus grupa pokazala je koliko su mladi svjesni problema i spremni sudjelovati u njihovom rješavanju. Nastavak mapiranja potreba mladih omogućit će dodatno preciziranje prijedloga i oblikovanje kvalitetnog Gradskog programa za mlade, koji će uistinu odgovarati na njihove potrebe.
Hvala svim sudionicima koji su podijelili svoja iskustva i ideje! Ako i ti želiš sudjelovati u budućim raspravama, prati naše kanale i uključi se u izgradnju boljeg okruženja za mlade u Petrinji!
Projekt „Rebuild mladih: Gradimo temelje sutrašnjice“ financiran je sredstvima EU iz programa Erasmus+, KA 154 Aktivnosti sudjelovanja mladih.
Sadržaj članka isključiva je odgovornost Udruge IKS.