Prijavite svoju priču na natječaj “Pričaj dobrotu 12:19”! – PRODULJENO DO 15. SRPNJA!

Prijavite svoju priču na natječaj do 15. srpnja, podijelite s nama trenutke koji su vam ispunili srca nakon razornog potresa koji je pogodio grad Petrinju i okolicu, a pritom osvojite i vrijedne nagrade. Svoje priče šaljite na mobility@udrugaiks.hr

 

Dana 29. prosinca 2020. grad Petrinju i okolicu pogodio je razoran potres. Trenutak je to kojeg stanovnici Petrinje i okolice nikada neće zaboraviti. Zvukovi nadolazećeg potresa, urušavanja dijelova naših domova, patnja naših susjeda nešto je što će nam zauvijek ostati u sjećanjima. Situacija koja je potom uslijedila, također će ostati urezana u kolektivnu memoriju stanovnika ovih prostora. Uslijedili su naime sati čekanja ispred naših zgrada, kuća, radnih mjesta i javnih prostora u koje smo krenuli obaviti neke svakodnevne poslove – bez vode, hrane i nekih najosnovnijih potrepština. Već u kasnim popodnevnim satima dijele se voda i hrana u improviziranim spremnicima – bocama, karnisterima, loncima. U večernjim satima tog su utorka ulicama hladne i mračne Petrinje prolazile horde mladih ljudi s lopatama i vodom kako bi sanirali barem najosnovniji dio katastrofe koja nas je pogodila. Donekle nesmetan promet napokon je omogućen te nam u Petrinju i okolicu dolazite svi vi iz drugih krajeva Hrvatske, ali i svi vi koji ste, unatoč tragediji koja vas je snašla, u svojim tijelima i srcima pronašli snage da krenete i pružite pomoć ljudima u nevolji u kojem god obliku ste to mogli učiniti. Potom slijede dani, tjedni i mjeseci u kojima znate što se dogodilo – različite skupine pojedinaca, organizacija i institucija krenule su u Petrinju kako bi sanirale krovove i pregledale statiku naših domova, osigurale privremene prostore za prenoćišta, podijelile tople obroke i napitke, toplu odjeću te potrepštine za higijenu, djecu i sve ostale unesrećene pripadnike naše zajednice. Padao je snijeg, pljuštala je kiša, sijalo je i sunce, a vi ste nastavili pomagati i vaša dobrota unijela je tračke nade u bolju budućnost čak i onima kojima se cijeli njihov svijet urušio pred očima. Dali ste nam novu snagu na čemu ćemo vam svima biti vječno zahvalni.

 

Ova tragedija pokazala je koliko vam je srce veliko i vjerujte nam, to nikada neće biti zaboravljeno. Upravo zbog svih vas koji ste pomogli svojim susjedima, sugrađanima kao i zbog svih vas koji ste se zaputili u Petrinju iz drugih krajeva Hrvatske (ali i svijeta) kako bi nam pružili bilo kakav oblik pomoći želimo se pobrinuti da barem neke priče i situacije ostanu zauvijek zabilježene. Upravo tome namijenjen je i natječaj kojeg smo prigodno nazvali “Pričaj dobrotu 12:19”. Osim vas koji ste pružali pomoć i uljepšali nekome dan, mjesec, godinu ili cijeli život svojim dobrim djelom, pozivamo i sve vas koji ste primili određeni oblik pomoći da ispričate svoju priču kako bi se zajedničkim snagama pobrinuli da svi dobročinitelji ostanu zauvijek zabilježeni čak i u slučaju da ne žele pričati o svojim dobrim djelima. Molimo vas da u pisanju svojih priča ipak poštujete anonimnost svojih dobročinitelja ili ljudi kojima ste pomogli, ali vas potičemo da priče pošaljete bez obzira na sve jer će se svi oni međusobno prepoznati. Pišite nam o sitnicama, velikim i malim djelima; pišite nam jednu rečenicu ili pak cijelu stranicu; pišite nam na hrvatskom ili engleskom – tehničke stvari u ovom slučaju su nebitne. Ono što je bitno da znate jest da će sve vaše priče biti objedinjene na zajedničkoj karti koju ćete u svakom trenutku moći pogledati i prisjetiti se pozitivnih priča u razdoblju najveće katastrofe koja je pogodila naše živote unazad tko zna koliko godina. 

 

Hvala vam svima! Činite ovaj svijet prekrasnim bez obzira na sve nedaće u kojima se nađemo 🙂

Nick Cave, Shane MacGowan – What A Wonderful World

 

OPĆE INFORMACIJE O NATJEČAJU “PRIČAJ DOBROTU 12:19”

KRATAK OPIS: Natječaj Pričaj dobrotu 12:19 pokrenut je sa željom da zajedničkim snagama zabilježimo i na jedno mjesto prikupimo sve one prekrasne priče i ljude koji su na bilo koji način pomogli u stvaranju pozitivnih promjena na području Petrinje i okolice nakon razornog potresa koji je pogodio našu lokalnu zajednicu krajem prošle godine. Pozivamo vas da pišete o tome kako ste pomogli drugima, kako su drugi pomagali vama ili podijelite s nama neku priču koja vas se posebno dojmila. Sve priče uvrstit ćemo na jedinstvenu kartu koju ćete u svakom trenutku moći pregledati ili pokazati drugima. Na taj način širit ćemo stoga pozitivu u jednom od najtežih razdoblja naše lokalne zajednice. Najbolje priče nagradit ćemo vrijednim nagradama 🙂 

Svoje priče šaljite na: mobility@udrugaiks.hr

TRAJANJE NATJEČAJA: od 17. lipnja do 15. srpnja 2021. 

NAGRADE: 

  1. NAGRADA – tablet + tipkovnica
  2. NAGRADA – ruksak, USB, majica i sunčane naočale 
  3. NAGRADA – USB, platnena torba, termosica i majica