Drugi trening osoba koje rade s mladima u okviru projekta „Why Youth Work is Good“

Drugi trening u okviru ovog projekta održan je u Poljskoj od 23. do 29. kolovoza 2019. na kom je sudjelovalo 15 osoba iz partnerskih organizacija iz Hrvatske, Bugarske, Poljske, Slovenije, Španjolske i Grčke. Tema ovog treninga je bila terenski rad s mladima u ruralnim sredinama.

 

Obzirom na lokaciju grada u kojemu se održao trening imali smo priliku upoznati raznolikosti samog grada Leszna koji se nalazi u nizinskom dijelu centralne Poljske, ali i njegovih okolnih sela. Impresivno je da su stanovnici Leszna i spomenutih sela svoje okružje i stil života poprilično modernizirali uz pomoć sredstava EU, tako da se običnim okom gledano čini kako je ovdje život skladan i ugodan. Međutim, ono o čemu valja govoriti jest činjenica da je svijest ovdašnjeg stanovništva na zavidnoj razini kada govorimo o potrebama mladih i organizaciji aktivnosti za njih.  Tako je nama neuobičajena bila spoznaja da lokalno stanovništvo spomenutih sela samoinicijativno podržava , doprinosi i sudjeluje u različitim kulturnim, zabavnim, sportskim i drugim aktivnostima koje organiziraju mladi. Jedan od primjera koji ćemo ovdje podijeliti jest „Žetelački festival“ u čijoj organizaciji sudjeluju mladi iz 2 susjedna sela a ogromnu podršku imaju od lokalnih zajednica i privatnih poduzetnika. Nama nije nepoznato da mladi imaju energije i entuzijazma u organizaciji događaja u zajednici, ali nam je poprilično nepoznato da privatni poduzetnici samoinicijativno daju svoj doprinos i podržavaju mlade na način da osiguraju različite usluge i robe koje se između ostaloga koriste i kao pokloni tijekom festivala.

Poljaci kažu da imaju dobre plaće i da rastu i dalje, a pronaći posao nije nikakav problem. Sve je uređeno i zeleno, ali nama najzapaženije jest da postoje javno dostupni  i besplatni moderno opremljeni sportski tereni za razne sportove koji, za ne povjerovati uključuju i sportskog animatora. Iz naše perspektive, čovjek bi pomislio da je u Njemačkoj ili Švedskoj, a ne u nekoj od zemalja istočne Europe, ne tako davno pregažene u II sv. ratu i pod komunističkom čizmom 45 godina. Tako je Poljska iskoristila fondove EU!

Pa tako sela imaju komunalnu infrastrukturu, dobre ceste, igrališta, kuće od kojih su čak i one stare energetski obnavljane. Govorimo o selima koja smo posjetili a to su: Šibiševo (ne pitajte me kako se to piše na Poljskom) i Lasocice (Lasoćice na hrvatskom). Oba sela imaju nešto preko 1000 stanovnika koji imaju neke od problema kao i sela u RH kao što su: nedovoljno linija javnog prijevoza, nedostatak infrastrukture, seoske ambulante, bankovne ispostave i sl.

Unatoč tim problemima ova sela su dobar primjer ruralnih zajednica u kojima se relativno lako dopire do mladih na koje stanovništvo gleda kao resurs a ne problem, pa tako zajednički organiziraju različite aktivnosti. Osjeti se povezanost stanovništva a okružje odiše opuštenim i kvalitetnim životom čijem napretku doprinose svi zajedno.

 

Naš partner iz Poljske C.A.T. Fundacja intenzivno radi na promicanju aktivizma mladih u tim selima i nakon višegodišnjeg truda rezultati se jasno vidljivi zbog čega smo baš tamo poveli naše mlade i osobe koje rade s mladima, kako bi iz dobrog primjera izvukli koju dobru ideju primjenjivu u svojim zajednicama.

Naučili smo da u selu postoje tradicionalne aktivnosti koje se organiziraju i u kojima se sudjeluje zajednički. Bili smo prisutni na već spomenutom „Žetelačkom festivalu“ na kojem se po 1 ekipa iz svakog sela natjecala u duhovitim igrama pogodnim za ruralno poljoprivredno područje. U tim igrama sudjeluju svi i stari i mladi, žene, djeca i muževi a gledaju ih oba sela kao i mi i sve su nas razveselili. Uz to prikupljaju i prihod za tombolu koji se koristi za seoski proračun a ljudi zauzvrat primaju najrazličitije poklone. Ti pokloni su od sponzora a ove godine bila je ½ velike traktorske prikolice svega i svačega i svi su nešto dobili te bili sretni i zadovoljni.

Upravo u organizaciji tog festivala je sudjelovala i lokalna udruga mladih, koja nam je dan kasnije prezentirala što sve rade i svi smo ostali zapanjeni. Ljudi koji vode tu udrugu su najstariji u njoj i imaju 23 godine, sve rade volonterski i koliko im slobodno vrijeme dozvoli a lokalna pa i regionalna zajednica je to prepoznala i pomaže im kad god treba. Kako su nam rekli, problem sa financiranjem nemaju a samim tim nemaju ni potrebe za Europskim projektima niti žele imati zaposlene osobe jer je sve na bazi aktivizma. Pokupili smo od tih „klinaca“ hrpu ideja i pozitivnih utisaka na temelju čega će naši mladi lideri moći pokrenuti neke nove inicijative mladih i za mlade u ruralnim područjima.

 

Trening je održan u okviru projekta „Why Youth Work is Good“ koji je sufinanciran od strane EU kroz program Erasmus plus, ključna aktivnost 2, strateška partnerstva u oblasti mladih.