U periodu od 14. do 18. studenog 2022., u Zagrebu se održao trening Aktivno sudjelovanje mladih u sklopu projekta RasPRAVA.
Projekt RasPRAVA vodi Hrvatsko debatno društvo, a za cilj ima osnažiti mlade za dijalog s donositeljima odluka u području socijalnih prava. Projekt se provodi u partnerstvu s Udrugom IKS, Udrugom mladih Ilok “Volja”, Udrugom ZUM, Info zonom i Mrežom mladih Hrvatske.
S područja Siska i Petrinja na treningu su sudjelovali Mihael, Borna i Lovro uz vodstvo Sabine Stipanec Grgić, djelatnice Udruge IKS. Tijekom nekoliko dana mladi su imali priliku naučiti o temi aktivizma, osvjestiti probleme u svojim zajednicama i razmisliti kako utjecati na njihovo rješavanje. Ovakve edukacije su bitne za jačanje kapaciteta mladih osoba, ulaganje u njihov potencijal te podržavanje njihovog prelaska u ulogu aktivnih građana.
Ispod možete pročitati tekst koji su napisali mladi sudionici treninga Anamaria, Borna, Ivan i Mihael, a svojim su mišljenjima i stavovima doprinijeli svi sudionici i sudionice treninga. Tekst je nastao kao jedna od aktivnosti treninga Aktivno sudjelovanje mladih.
Svi znamo da su glavna riječ, donošenje odluka i mišljenje uloga političara i osoba na rukovodećim pozicijama. No, jeste li se ikad pitali što mladi misle o situaciji u Hrvatskoj i njihovom položaju u društvu? Odlučili smo ih pitati.
Za početak, tko su uopće mladi? Mladi su osobe između 15 i 30 godina koje se kategoriziraju po različitim interesima, spolu, dobi i slično. Mladi su zadovoljni besplatnim obrazovanjem, velikim brojem udruga koje pomažu mladima u želji za promjenama i prilikama da sudjeluju u razmjenama mladih. Također, zadovoljni su time što udruge organiziraju razna kulturna događanja, koncerte, te visokim nivoom sportskih aktivnosti.
Mladima, međutim nedostaje prilika za rad, trebaju više motivacije, a smatraju da bi se obrazovanje koje jest besplatno, trebalo unaprijediti. Traže i bolju prometnu povezanost. Mladi smatraju da bi svoju zajednicu mogli poboljšati sudjelovanjem u lokalnim udrugama, sviješću o vlastitim pravima, grupiranjem i dogovaranjem o donošenju promjena i organiziranju prosvjeda.
Što se tiče mentalnog zdravlja, mišljenje je podjeljeno, no prevladava nezadovoljstvo. Smatraju da i njihove obaveze utječu na ukupno raspoloženje, ali s većom pristupačnosću psihološkog savjetovanja bi poboljšali ukupno stanje. Također, nužno je pratiti trendove u poboljšanju mentalnog zdravlja u svijetu.
Nažalost, mladi se osjećaju da se njihov glas uglavnom ne čuje dovoljno, no također vidljiva je prilika da se sudjelovanjem u većim udrugama taj glas moze čuti bolje. Smatraju da se složnošću mladih poboljšava njihova snaga i utjecajnost. Uz ohrabrivanje da sudjeluju u udrugama, mladi jedni drugima poručuju da se „trgnu”, da se ne boje izaći pred javnost i izraziti svoje mišljenje i stajalište.
Projekt sufinancira Europska unija kroz Erasmus + program te Odjel za mlade Vijeća Europe.