Eurocamp u SŠ Topusko

Jedna od planiranih aktivnosti projekta „Why Youth Work is Good“ koju provodi Udruga IKS je aktivnost Eurocampa pod nazivom Slatki izazov koju smo 13.veljače 2020. održali u SŠ Topusko.
Rad s mladima je važan aspekt rada Udruge IKS te ulažemo puno truda u osnaživanje i aktiviranje mladih osoba iz naše zajednice. Svrha aktivnosti je učenike upoznati s konceptom timskog rada, dati im priliku da razviju grupnu koheziju i osvijeste koje su prednosti timskog rada. Tijekom aktivnosti učenici će imati priliku iskusiti jednostavne, ali duboke lekcije o suradnji, inovacijama i kreativnosti.

Na aktivnosti su sudjelovali i ESS volonteri Udruge IKS:

Išao sam u Srednju školu Topusko sudjelovati na radionici ​​kako bismo ojačali timski rad i komunikaciju među mladima. Tokom radionice smo im dali vrpcu, škare i konop za izgradnju tornja od špageta. Bilo je zabavno i uzbudljivo dok smo gledali  tko će uspjeti sagraditi najviši toranj za 20 minuta. Ovom radionicom željeli smo pokazati važnost timskog rada i komunikacije. Bila je to lijepa i učinkovita radionica. – Orhan

 

Danas smo imali priliku podučavati timski rad srednjoškolcima.Trebali su izgraditi toranj od špageta s ciljem da se stavi kolačić na vrh, igra se pokazala težim nego što se činilo. Bilo je zabavno biti dio grupe, gledajući kako rade zajedno na dizajniranju svog tornja. Na kraju su samo dvije grupe učinile toranj dovoljno stabilan da drže kolačić. Volonteri, zaposlenici IKS-a i učenici zabavili su se s ovim izazovom promičući pozitivnu komunikaciju i timski rad! – Jordan

 

Učenike smo podijelili u šest grupa, dali smo im špagete, trake, škare, konop i kolačić. Zamolili smo ih da naprave najviši toranj s tim materijalima. Neki su mislili da je to nemoguće, dok su drugi odmah počeli graditi.Učenici su prvo mozgali a zatim krenuli graditi toranj. Bilo je podosta različitih ideja. Nakon 20 minuta samo su dvije grupe to mogle napraviti, a jedna je pobijedila. To bila je radionica koja je objasnila važnost timskog rada i komunikacije. – Neslişah

 

Otišli smo u SŠ Topusko kako bismo kroz jednostavnu igru ​učenike upoznali s timskim radom. Igra se sastojala u stvaranju najvišeg tornja u 20 minuta sa samo 20 špageta, metar konopa, metar vrpce i kolačićem, konstrukcija koja može ostati stabilna i sposobna podupirati težinu kolačića postavljenog na vrh će pobijediti. Nakon što smo objasnili pravila i cilj igre, razred smo podijelili u šest grupa. Tijekom igre primijetila sam kako većina učenika želi pristupiti ovom izazovu zabavljajući se i kroz timski rad. Krajnji rezultat bio je manje-više zadovoljavajući, to kažem jer nisu svi učenici htjeli sudjelovati.

Bilo mi je ugodno i zabavno komunicirati s djevojkama iz moje grupe, a mislim da je isto bilo i za njih. -Veronica

 

Radionica se sastojala u tome da tim ljudi (u ovom slučaju 4 do 5 srednjoškolaca) pokuša napraviti toranj od sirovih špageta i nekog drugog materijala. Pobjeđuje tim koji izgradi najviši toranj. Svaki volonter radio je s različitim timom učenika i pokušavao im pomoći da shvate da je međusobna komunikacija i brzo razmišljanje put.

Bilo je nevjerojatno koliko ideja su učenici smislili, čak i ako ponekad nisu stvarno izvedivi, uvijek su bili prilično kreativni i domišljati, i to je bila poanta svega. Učenje radeći nešto praktično često je vrlo učinkovito i mislim da su se svi jako zabavili ovom aktivnošću, čak i ako toranj kojeg su gradili nije bio vrlo stabilan. – Alice  

 

Projekt “Why Youth Work is Good“  je sufinanciran od strane EU kroz program Erasmus plus, ključna aktivnost 2, strateška partnerstva u oblasti mladih.