IKS-10-god-torta

Izvješće o radu udruge za 2013. godinu

 

 

U 2013. godini udruga IKS je ostvarila najbolje rezultate kroz 10 godina postojanja. Udruga je 2013. godine ostvarila rekordnih 1.780.270,00 kuna prihoda. Najveći dio prihoda privučen je kroz razne programe Europske unije. Značajni su prihodi ostvareni kroz donacije iz nacionalnih izvora, a Grad Petrinja je financirao rad udruge s nešto manje od 38 tisuća kuna. Udruga IKS nije dobila financijsku podršku iz županijskog proračuna. Kroz godinu je udruga imala 11 zaposlenika. 

 

Najveći razlog uspješnog rada udruge IKS je organizirano i strateški usmjereno djelovanje. Kao najveći rezultat u prošloj godini ističemo pokretanje Građanskog centra u sklopu kojeg djeluje klub tražitelja posla i lokalni volonterski centar.

 

Klub tražitelja posla

Nastavljen je rad Kluba tražitelja posla kojima nudimo stručnu pomoć i dodatnu motivaciju u traženju posla. Sudionici uče predstaviti se poslodavcu, napraviti kvalitetan životopis, uočavaju neke svoje pogreške u ranijim razgovorima s poslodavcem i slično. Nezaposlene ljude kontinuirano potičemo na aktivno traženje posla. Radi toga ih organiziramo u grupe međusobne potpore u kojima jedni druge motiviraju, informiraju i potiču na što bolje i aktivnije traženje posla. Sve koji ne znaju koristiti računalo uključujemo u našu računalnu obuku. Nezaposlene osobe također uključujemo u volonterske aktivnosti, različite kreativne radionice i sve druge aktivnosti građanskog centra.
Akcija „Računalo svima pa i nezaposlenima”

 

Rad s djecom i mladima

1. Uspješno završena „Kreativna zona”
Proveli smo zimske kreativne radionice i organizirali fotosession za mlade kreativce. Udruga IKS je suradnji s Foto video klubom i udrugom “Ruža” u Petrinji i Glini organizirala besplatne trodnevne radionice za djecu pod nazivom “3 dana fotografije”, a potom i nagradni foto natječaj “IGRA NA OTVORENOM”. Cilj natječaja je bio zagovaranje zdravih stilova života i poticanje kreativnosti kod djece od 10 do 15 godina. Nagrađene smo učenike vodili na jednodnevni izlet u Nacionalni park Plitvička jezera.

2. Početak projekta „Zajednica za ljudska prava”
Tijekom cijele godine smo provodili aktivnosti u programu “Škole prijateljice ljudskih prava” (Human Rights Friendly Schools) u kojem su ljudska prava i odgovornosti integrirani u sva područja života školske zajednice. Prve “škole prijateljice ljudskih prava” u Hrvatskoj su tako postale Srednja škola Petrinja, Srednja škola Glina, Srednja škola “Ivana Trnskoga” Hrvatska Kostajnica i Srednja škola Topusko. Škole su uz pomoć tima udruge IKS te trenerice Valentine Otmačić izradile i provele akcijski plan kako bi unaprijedile stanje ljudskih prava u četiri ključna područja života školske zajednice, a to su:
• Sudjelovanje članova školske zajednice u procesima donošenja odluka;
• Odnosi među članovima školske zajednice;
• Školski kurikulum i izvannastavne aktivnosti;
• Školska okolina.
Održane su brojne radionice o video aktivizmu i o ljudskim pravima za nastavnike, predstavnike udruga te učenike srednjih škola u Topuskom, Glini, Petrinji i Hrvatskoj Kostajnici. Što je video aktivizam, koliki je utjecaj medija na informiranost građana, kako putem video zapisa možemo neki lokalni problem podići na višu razinu i potaknuti građane na priču o problemu te na taj način započeti proces njegovog rješavanja, kako stvoriti takav video zapis na određenu temu i o mnogočemu drugome s učenicima su razgovarali članovi projektnog tima te suradnici partnerske udruge Restart iz Zagreba.
Nakon završene edukacije mladi su snimili 9 aktivističkih filmova koji su prikaza na završnoj manifestaciji u hrvatskom domu u Petrinji. Na manifestaciji je sudjelovalo više od 200 osoba.

 

3. Međunarodne aktivnosti za mlade u 2013. godini
Petrinja je tijekom ljeta internacionalno mjesto okupljanja mladih
U Petrinji je u srpnju boravilo 40 mladih ljudi iz 14 različitih zemalja! Tijekom cijelog mjeseca 25 volontera sudjelovalo je u aktivnostima međunarodnog volonterskog kampa “Ljeto u Petrinji 2013.” koji je jedan od programa Europske volonterske službe, dok je ostalih 15 mladih raspoređeno u 3 filmska tima i oni su snimali kratke filmove na EU teme kao što su mir, mobilnost i demokracija. Mladi su nam došli iz slijedećih zemalja: Francuska (8), Bugarska (7), Španjolska (4), Turska (3), Mađarska (4), Njemačka (1), Rusija (4), Armenija (2), Italija (3), Nizozemska (1), Srbija (1), Švicarska (1), Slovenija (1) i Belgija (1).

graf mladi EU u petrinji 2013 - Izvješće o radu udruge za 2013. godinu

 

Europska volonterska služba
Tijekom cijele godine smo ugostili pet volontera Europske volonterske službe (EVS). To su bili: Anne Constanze Liban iz Njemačke, Laura Gárcia Gárcia iz Španjolske, Şükrü Özgürsoy iz Turske te Péter i László Nagy iz Mađarske. Volonteri su bili uključeni u brojne aktivnosti u zajednici.

Ljetne radionice o ljudskim pravima
U građanskom centru udruge IKS smo tijekom ljeta organizirali radionice o ljudskim pravima. Na radionicama su sudjelovali mladi iz Petrinje i Europe.

 

Projekt “Europe in Motion”
Projekt je nastao kao rezultat uspješne suradnje između tri udruge, Graine d´Europe iz Francuske, Initsiativa iz Bugarske i Udruga Iks iz Hrvatske, a s ciljem promicanja filma kao forme za izražavanje stavova mladih o Europskoj uniji. Scenarije za kratke filmove osmislili su mladi volonteri zajedno s redateljima i kreativcima iz skupine Kinobus.
Svrha projekta „Europe in Motion” jest približiti mladima viziju Europe i potaknuti ih da kao građani Europe aktivno sudjeluju te propituju svoj status, da razmišljaju kritički o EU pitanjima koja se tiču kako mladih tako i opće javnosti. Snimljeno je 16 kratkih filmova koji propituju tri opće teme kojima se EU bavi: mobilnost, aktivno građanstvo i mir. Šest profesionalnih redatelja iz Francuske i Belgije, okupljenih u skupini Kinobus, radilo je na snimanju, a sinoć je prikazano sedam kratkih filmova i niz fotografija kao uvid u događanja tijekom snimanja u Petrinji. Filmovi su, između ostalog, snimani na gradskom kupalištu, tržnici, nogometnom igralištu „Mladost” te brojnim drugim lokacijama u gradu.
Prikazivanje kratkih filmova snimljenih na području grada Petrinje održalo se u prostorijama Udruge IKS gdje se okupilo mnoštvo gledatelja zainteresiranih za rad volontera i kreativaca.

 

Naši mladi uključeni u međunarodne razmjene u sklopu programa Mladi na djelu

  • Međunarodna razmjena mladih u Njemačkoj (8 mladih)
  • Youth exc ,hange u Labinu – ravnopravnost spolova (2 osobe)
  • Razmjena mladih u Litvi u sklopu programa Youth in Action (5 mladih)

 

Pokretanje Lutkarskog studija

Lutke su odlično nastavno sredstvo za predškolsku, osnovnoškolsku i srednjoškolsku naobrazbu. Lutkarski igrokazi razvijaju dječju njihovu znatiželju i kreativno mišljenje, a zatim ih nenametljivo potiču na vlastiti izričaj.
Upravo je to razlog zašto smo započeli projekt “Lutkarski studio” koji financira Hrvatski zavod za zapošljavanje. Tri nezaposlene žene su zasukale rukave i uz pomoć zaposlenika i volontera udruge IKS započele izrađivati lutkarske lutke koje se navuku na ruku (muppet puppet). Te lutke danas koristimo u edukativne svrhe pokušavajući na inovativan način djeci prenositi nova znanja i poruke o temama kao što su ekologija, nediskriminacija, prava djece, pomoć drugima i sve druge teme koje su dio građanskog odgoja. Započeli smo novi projekt “Lutke govore o pravima djece”.
Volonterke udruge IKS su u svim gradskom vrtićima i školama izveli lutkarsku predstavu „Priča o drvetu”. U predstavi sudjeluju tri strane volonterke Ane Orbea Bereikua iz Baskije (Španjolska), Jana Bretschneider (Njemačka), Lea Dallier (Francuska) te volonerka iz Petrinje Iva Komlinović. Jana je mlada glazbenica pa je u predstavi svirala flautu.

 

Baka Bara i posjet ministrice Pusic
Početkom svibnja nas je posjetila Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić. Pokazali smo joj udrugu, pričali o projektima, darovali lutku, baku Baru… Ni slutili nismo koliko je snažan dojam na nju ostavila naša udruga i baš ta baka Bara…
Ministrica Pusić je bila oduševljena svime čime se bavi Udruga IKS i baš smo se lijepo družili s njom. Pozorno je slušala dok smo pričali o aktivnostima udruge IKS. Mislimo da smo ostavili dobar dojam jer je kasnije izjavila:
– Čestitam Udruzi IKS. To je stvarno serija projekata sve jedan bolji od drugoga, a uz to okupili ste i domaće i strane volontere i pokazali da ljudi hoće i mogu pomoći. Imate osjećaj solidarnosti kao normalnu građansku vrijednost u ovim malo grubljim vremenima i sve to u jednoj sredini koja sigurno nije bila lagana za ostvariti ovakav uspjeh.
Par dana kasnije (6. svibnja) je Ministrica Vesna Pusić zajedno sa šefom Delegacije EU-a u Hrvatskoj Paulom Vandorenom na zagrebačkom Cvjetnom trgu otvorila Europski tjedan. I vidi čuda, ministrica Pusić na ruci drži baku Baru i govori o našoj udruzi! Bili smo nemalo iznenađeni gledajući našu baku Baru u svim Dnevnicima!
Osam mladih ljudi i dva voditelja grupe su sudjelovali nameđunarodnoj razmjeni mladih u Oldenburgu od 22. 06. do 02.07.2013. godine. Cilj projekta je kroz suradnju svih članova kreirati kazališno-pedagošku predstavu pod nazivom “Am I right? I have the Rights”. U projektu sudjeluju mladi iz šest zemalja (Njemačka, Italija, Španjolska, Hrvatska, Škotska i Mađarska). Projekt je financiran kroz europski program “Mladi na djelu” (Youth in Action) a nositelj projekta je naša partnerska organizacija, Jugendkulturarbeit iz Oldenburga (http://www.jugendkulturarbeit.eu)

 

Volonterski centar Petrinja

Koliko volontera i koliko volonterskih sati?

Gradsko vijeće Grada Petrinje usvojilo volontersku politiku
Gradsko vijeće grada Petrinje na svojoj sjednici 27. prosinca 2012. donijelo je zaključak kojim se prihvaća dokument Lokalna volonterska politika za područje Grada Petrinje. Tim je činom Petrinja postala prvi grad u Hrvatskoj koji ima definiranu volontersku politiku. Ovim dokumentom definirana su prioritetna područja u kojima je volonterski rad najpotrebniji, a to su : socijalna skrb, obrazovanje, djeca i mladi, zaštita okoliša te kultura i turizam.

Lokalna volonterska politika je dokument koji je pripremala radna skupina sačinjena od predstavnika organizacija civilnog društva i pružatelja socijalnih usluga u našoj zajednici te predstavnika lokalne samouprave.
Na Međunarodni dan volontera smo organizirali svečano proglašenje šesnaest najboljih volontera Volonterska centra Petrinja. Svaki je volonter posebno predstavljen pred brojnom publikom. Za najbolju volonterku 2013. godine izabrana je Božica Pintar.

Akcija “Hrvatska volontira”
Volonterski centar Petrinja je povodom manifestacije „Hrvatska volontira” u subotu 21.9.2013. organizirao tri volonterske aktivnosti. U Petrinji su mladi volonteri su renovirali klupe kod stadiona „Mladost”, dok su ostali išli u šetnju sa štićenicima Doma za starije i nemoćne osobe. Najmlađe volonterke u ovoj akciji imaju 17 godina, a najstarija 72 godine.
Domaći i strani volonteri su u suradnji s Udrugom RUŽA za djecu Gline u Hrvatskom domu organizirali obilježavanje Međunarodnog dana mira. Volonteri su za djecu izveli prigodnu lutkarsku predstavu te organizirali kreativne i glazbene radionice za djecu.

 

Suradnja Učiteljskog fakulteta i Volonterskog centra Petrinja
U ovoj je akademskoj godini započela suradnja Učiteljskog fakulteta, tj. odsjeka u Petrinji koji je dio Sveučilišta u Zagrebu i lokalnog volonterskog centra. Na fakultetu se pojavio novi kolegij “Odgoj za dobrotu” koji je od početka izazvao veliki interes studenata. Kolegij nosi i velik broj volonterskih sati koji će biti organizirani u suradnji s Volonterskom centru Petrinja.

 

Pomoć u učenju za djecu
Volonterski centar Petrinja od prošle godine organizira redovita druženja mladih volontera i učenika osnovnih škola koji trebaju pomoć u učenju. Inicijatorica ove aktivnosti je volonterka iz Španjolske, Laura Garcia Garcia

 

 

Građanski centar

• Suradnja s Probacijskim uredom, 7 osoba koje su odradile društveno koristan rad
• Pokrenut postupak za darovanje nekretnine u svrhu otvaranja Građanskog centra
14. lipnja 2013. smo otvorili „Građanski centar”. Na otvorenju je bio nazočan gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbović, predstavnici udruga, naši volonteri (i neki i roditelji), predstavnik Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva, naši projektni partneri iz udruge DON iz Prijedora i PGP Sisak, predstavnici Centra za socijalnu skrb, Probacijskog ureda u Sisku, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Policijske postaje Petrinja, Hrvatskog doma, Petrinjskog radija, srednjih škola Petrinja i Glina…
Otvorenjem građanskog centra se naša udruga pridružila nacionalnoj kampanji Dani otvorenih vrata udruga (12. – 15. lipnja 2013.)

Prekogranično jačanje kapaciteta udruga
U cilju jačanja kapaciteta organizacija civilnog društva u pograničnom području petrinjska Udruga IKS i Udruženje DON iz Prijedora su održali šestodnevni trening o pripremi EU projekata. Trening se održao tijekom rujna i listopada u Topuskom i na Kozari (BiH). Trening je bio izuzetno uspješan zahvaljujući velikoj motivaciji i aktivnom sudjelovanju 26 sudionika iz Petrinje, Siska, Kutine, Dvora, Hrvatske Dubice, Banja Luke, Prijedora, Ključa, Bihaća, Kladuše i Kozarske Dubice. Sudionici su nakon ove edukacije pripremili tri nova prekogranična projekta koja su poslali na natječaj IPA Prekogranični program Hrvatska/Bosna i Hercegovina.

Obuka za građane reportere
Kroz provedbu šest radionica tijekom studenog 2013. godine je devet članova zajednice dobilo potrebnu edukaciju, nova iskustva i vještine za samostalnu produkciju dokumentarnih reportaža i aktivističkog videa. Nakon ove edukacije mogu koristiti opremu i sve potrebne resurse Građanskog centra.
Javni forum 100 dana gradske vlasti
U građanskom centru smo 17.10.2013. organizirali prvi javni forum koji je okupio 40-tak građana, gradonačelnika Petrinje Darinka Dumbovića, predsjednicu Kluba vijećnika koalicije „Rad za naš grad” Davorku Šušnjić te predsjednika Kluba vijećnika koalicije „Svi smo mi Petrinja” Željka Tonkovića. Tema foruma je bila 100 dana rada nove javne vlasti, te Gradsko vijeće koje ne donisi nikakve odluke. Cilj foruma je potaknuti građane da postanu aktivniji a gradsku vlast na otvaranje novih kanala komunikacije te potaknuti njihovu veću dostupnost javnosti. Zahvaljujući Petrinjskom radiju građani su mogli javni forum pratiti uživo (live stream).

Sučeljavanje kandidata za župana i gradonačelnika
Uoči lokalnih izbora Petrinjski radio i Udruga IKS su organizirali javna sučeljavanja kandidata za župana/županicu Sisačko-moslavačke županije te gradonačelnika/gradonačelnicu Petrinje. Sučeljavanja smo održali u atriju Hrvatskog doma u Petrinji. Zahvaljujući Petrinjskom radiju građani su ova sučeljavanja mogli gledati uživo (live stream). Ovo su bila prva javna sučeljavanja kandidata u Petrinji i ponosni smo što smo sudjelovali u njima!

 

Kreativne radionice 

 

Sajmovi rabljenih udžbenika, odjeće i dječje opreme
Naša je udruga i ove godine organizirala dva ljetna sajma rabljenih udžbenika na Gradskom kupalištu u Petrinji. Osim udžbenika u ponudi su bili i rabljena odjeća, obuća i dječja oprema. Također smo sudjelovali u organizaciji tri sajmova rabljene odjeće u Hrvatskom domu.

Tečajevi stranih jezika
U Građanskom centru smo provodili tečajeve stranih jezika: španjolskog, njemačkog i turskog.
Računalna obuka za osobe starije životne dobi
Volonterski centar Petrinja je završio još jedan ciklus računalne obuke za osobe starije dobi. Predavanja su održavana tri puta tjedno tijekom mjesec dana. U obuku je bilo uključeno 6 volontera i dvoje zaposlenika udruge IKS. Nakon 30 sati obuke 28 polaznika može samostalno koristiti računalo i internet.

Bodljica
U sedmom broju fašničkog lista Bodljica smo vas pokušali nasmijati pišući vam što rade lokalni političari, kako se pripremaju za skore izbore, tko je Franjo Tahi, a tko Robin Hood, itd…

 

Proslava godišnjice i izbor nove predsjednice

10 novozaposlenih osoba kroz godinu
U travnju smo proslavili 10-tu godišnjicu udruge IKS. Na skupštini su za članove nadzornog odbora izabrani Nina Fićur, Kristijana Ferderbar i Slaven Ličina. Tamara Jovičić je jednoglasno izabrana za predsjednicu udruge, a dosadašnja predsjednica Palma Miličević je njena zamjenica.

 

IKS projektni tim - Izvješće o radu udruge za 2013. godinu

EU party
Ulazak Hrvatske u Europsku uniju smo dočekali kako i treba – svečano! U nedjelju 30.6.2013. smo uvečer organizirali EU Party, a u sutradan smo se pridružili obilježavanju prvog dana u Europskoj uniji u gradskom parku.

 

Inicirali smo humanitarnu akcija „Budi Markov prijatelj”. U akciju se uključila cijela zajednica te je za Marka prikupljena potrebna pomoć.

 

 

PREGLED PRIHODA I RASHODA

U 2013. GODINI

 

izvori financiranja2013 - Izvješće o radu udruge za 2013. godinu

I.

PRIHODI

 

1.

Prihodi od Županije

0,00

2.

Prihodi  od gradskih I općinskih proračuna

37.800,00

3.

Prihodi iz državnog proračuna

183.161,81

4.

Prihodi od članarina

100,00

5.

Prihodi od vlastitih djelatnosti

6.335,00

6.

Prihodi od donacija

0,00

7.   

Prihodi od refundacija

36.285,52

7.

Ostali izvanredni novčani primici   –  prihod od kamata,pozitivne teč. razlike

321,30

9.   

Prihodi od HZZZ – sufinanciranje zapošljavanja

134.365,51

10. 

Prihod od Nacionalne zaklade

41.939,00

11. 

Prihodi od Agencije za mobilnost… (EU sredstva, Mladi na djelu)

550.297,00

12. 

Prihodi od inozemnih vlada I međunarodnih organizacija (devizni ž-r )

538.216,09

13. 

Prihodi od Agencije za region. razvoj (EU sredstava, IPA projekt)

251.448,82

 

UKUPNO PRIHODI

1.780.270,05505

II.

RASHODI

 

1.

Utrošeni kancelarijski materijal za tekućodržavanje

21.773,70

2.

Utrošena energija i grijanje, voda, komunalije (režije)

19.429,33

3.   

Troškovi za redovnu djelatnost

585.651,86

4.

Telefonski troškovi,  poštarina

28.178,54

5.

Troškovi stranih volontera (financirani sredstvima EU)

177.318,83

6.

Grafičke, tiskarske usluge  i druge usluge

87.203,00

7.

Knjigovodstvene usluge

5.500,00

8.

Bruto plaće za 11 zaposlenih,ugovori o djelu, autorski honorari

635.941,78

9.

Putni troškovi za obavljanje redovne djelatnosti i službena putovanja

29.427,96

10.

Reprezentacija, usluge smještaja

5.522,64

11.

Premija osiguranja

3.607,70

12.

Naknade banke, negativne tečajne razlike

10.728,38

13.

Rashodi za stručna osposobljavanja

2.000,00

14.

Najamnine

35.370,58

15.

Usluge promidžbe i informiranja

14.850,00

16. 

Otpis sitnog inventara, otpis dugotr. imovine

12.560,59

17. 

Amortizacija

38.985,73

18. 

Ostala porezna davanja ( p.p )

1.205,00

19. 

Održavanje službenog vozila

1.475,35

 

UKUPNO RASHODI

1.716.730,97

 

UKUPNO PRIHODI NAD RASHODIMA

63.539,08

 

Izvješće o radu udruge IKS u 2013. u .pdf formatu za medije preuzmite OVDJE.