Radionica socijalnog poduzetništva u IKS-u

Mladi predstavnici i volonteri Udruge IKS i socijalne zadruge Humana Nova Čakovec organizirali su radionicu socijalnog poduzetništva za mlade (15-30 godina) koja je se održala u prostorijama Građanskog centra 20. listopada 2016. u 17 sati.

Na radionici je sudjelovalo 13 osoba, međuostalima i predstavnici Dječjeg doma Vrbina i Udruge slijepih SMŽ.

Inicijatori ove radionice su mladi koji su u rujnu bili dio razmjene mladih Active YOUth for Europe u Rumunjskoj te su njom željeli svoje mlade sugrađane upoznati s pojmom socijalnog poduzetništva čiji su izvrstan primjer mogli vidjeti u posjeti organizaciji STEA iz Satu Mare.

Radionica je ima za cilj upoznati mlade s pojmom i primjerima društvenog/socijalnog poduzetništva i potaknuti na razmišljanje o mogućim poslovnim izazovima koje Petrinja nudi.

Radionicu je vodio predstavnik Humana Nove Nemanja Kantar koji je i približoi rad te socijalne zadruge, jedne od najuspješnijih hrvatskih primjera socijalnog poduzetništva.

Na radionici je sudjelovao i Saša Jovanović predstavnik poduzeća Genijator.

Iznimno nam je drago što su ostvareni novi kontaki i već započeli dogovori oko zajedničkih aktivnosti prisutnih udruga.

UTISCI SUDIONIKA:

Ivan Genc:

Radionica o socijalnom poduzetništvu mi se iznimno svidjela. Pohađam ekonomsku školu u kojoj se socijalno poduzetništvo jedva spominje. Većinom se uči o hladnokrvnoj kapitalističkoj strani poduzetništva i zato mi je ova radionica bila pravo osvježenje. Naučio sam kako funkcionira socijalno poduzetništvo i radionica me potakla da razmislim više o nekakvim ekološkim aspektima poduzetničkog svijeta. Shvatio sam koliko je važna integracija ranjivih skupina ljudi i drago mi je što postoji borba protiv stigmatizacije i u hladnom svijetu biznisa. Radionica mi je proširila vidike i obogaćen sam znanjem koje ću definitivno pokušati prenijeti na druge.

Dārta Olekša:

For me this workshop reminded – keep it simple and managable, start with something that doesn’t require big investments and huge number of people involved. “Social enterprise achieves a balance of social, environmental and economic objectives business” – haven’t heard about emphasis on environmental aspect of every entreprenuership.

Danijel Barukčić:

Radionica je bila jako edukativna, super je naučiti nove stvari, a ova radionica je pružila bolji uvid u funkcioniranje socijalnog poduzetništva. Opet je korisno znati kako se upustiti u poduzetnički pothvat i koje su moguće poteškoće te na što treba obratiti pažnju i nadam se da će još biti takvih radionica jer su inspirativne i poučne.

Ingrid Miličić:

Radionica je bila korisna zbog toga što smo naučili nešto novo o poduzetništvu ili proširili svoje znanje ali najbolje od svega je što je dio radionice bio napravljen tako da i mi mladi sudjelujemo i smišljamo svoje ideje što naravno pozitivno utječe na naše učenje.

Ivan Škrljac:

Radionica o socijalnom poduzetništvu, koja se održala u prostorijama udruge IKS je bila jedna od poučnijih radionica na kojima sam sudjelovao. Pružilo mi je znanje o sasvim, meni osobno, novoj grani u poduzetništvu. Mislim da kao što je i meni, mnogim sudionicima to bilo jedno novo iskustvo, jer sam stekao dojam kako ljudi oko mene ni ne znaju za takvo što, kako na razini grada, tako i šire. U svijetu gdje je kapital iznad svega, ovakva grana može donijeti jednu ravnotežu koju svi priželjkujemo, a recept za nju ne vidimo. Ostaje na kraju jedino jedan gorak okus kada naučite da u Lijepoj našoj, preciznije u našem zakon takvo što skoro pa i ne postoji i nema registar za socijalno ili još bolje DRUŠTVENO poduzetništvo. Pitam se, možda bi reagirali da je u nazivu riječ “društveno”? Više je to, za običnog laika.
Zaključak se može i mora svesti na to da ovakvih radionica treba biti više…ne u IKS-u…ne u Petrinji, Hrvatskoj, Europi…već u svijetu! Samo tako glas o tome će biti za koji decibel jači.

Nadja Matešić:

Na radionici socijalnog poduzetnistva osvježila sam i proširila svoje ranije stečeno znanje o dotičnoj temi. Voditelj radionice, Nemanja Kantar, na vrlo je jednostavan i relativno neformalan način na primjeru Humane Nove dočarao socijalno poduzetništvo u praksi i objasnio principe funkcioniranja, tj razliku između poduzetništva samog i onog/onih poduzetnika koje su se opredjelili biti društveno odgovorni. Svidio mi se njegov opušten pristup sudionicima i očit dar koji ima za temu i viziju koju prezentira jer se to osjeti u izlaganju, pa postane stvarnije i motivira ljude da prije svega poslušaju što Ima za reći, a kasnije i sami razviju barem okvire neke ideje.

Iva Toš:

Kroz sudjelovanje na radionici na temu socijalnog poduzetništva za mlade stekla sam nove informacije o socijalnom poduzetništvu, utjecaju i ulogama socijalnog poduzetništva na tržištu te saznala koje su prednosti i prepreke osnivanja društveno odgovornog poduzeća. Kroz grupni rad i diskusiju imala sam priliku praktično raditi na razvoju ideje osnivanja društveno odgovornog poduzeća i primijeniti novousvojena teorijska znanja o istom. Voditelj radionice Nemanja Kantar svojom energijom i pozitivnim pristupom uspio je zaokupiti moju pažnju i približiti zadanu temu.

 

VIŠE O SOCIJALNOJ ZADRUZI HUANA NOVA

Socijalna zadruga Humana Nova Čakovec je društveno poduzeće koje potiče zapošljavanje osoba s invaliditetom i drugih društveno isključenih osoba kroz proizvodnju i prodaju kvalitetnih i inovativnih tekstilnih proizvoda od ekoloških i recikliranih materijala za domaće i inozemna tržišta. Svojim djelovanjem aktivno i izravno doprinosi izgradnji društva tolerancije i suradnje te pomaže socijalno isključenim osobama i njihovim obiteljima unaprijediti njihovo samopouzdanje i kvalitetu života. Također aktivno doprinosi održivom razvoju lokalne zajednice, smanjenju siromaštva i očuvanju prirode.

Socijalna zadruga Humana Nova Čakovec jedno je u nizu društvenih poduzeća koja se razvijaju na području Međimurske županije od strane Autonomnog centra – ACT. Zadruga trenutno zapošljava 14 osoba- 4 osoba s invaliditetom, 5 dugotrajno nezaposlenih starijih žena, 1 visoko obrazovana mlada dizajnerica tekstila kojoj je to prvo zaposlenje, 2 dugotrajno nezaposlene mlade majke, visoko obrazovana muška osoba te kao upravitelj ekonomist.

Početkom rujna Humana Nova je u Zagrebu otvorila ‘Re-use shop’ Humana nova Zagreb. Riječ je o prvom centru za ponovnu uporabu u glavnom gradu u kojem će građani moći kupovati kvalitetnu obnovljenu odjeću, ali i druge artikle. U centrima za ponovnu uporabu prihvaćaju se i popravljaju manji artikli koji imaju uporabnu vrijednost kako bi se mogli ponovno koristiti. Tako se izbjegava njihovo bacanje na odlagalište otpada. Centri za ponovnu uporabu imaju i važnu socijalnu komponentu budući da u njima mogu raditi socijalno ugroženi građani, branitelji, umirovljenici. Tako je u zagrebačkom ‘Re-use shopu’ zaposlena jedna mlada osoba liječena od maligne bolesti, te starija ženska osoba i muška osoba bez stalnog smještaja. 

 

Ova aktivnost je dio EVS projekata Active Under Pressure koji financira EU kroz program Erasmus+.

This activity is a part of the EVS project Active Under Pressure funded by the EU through the Erasmus+.

 

Agencija za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU) javna je ustanova koja provodi i promovira programe Europske unije i druge međunarodne programe u području znanosti, obrazovanja, osposobljavanja, i mladih.

The Agency for Mobility and European Union (EU Programmes) is a public institution that conducts and promotes programs of the European Union and other international programs in the field of science, education, training, and youth.