Proslava Međunarodnog dana volontera

U petak 8. prosinca, u Udruzi IKS je obilježen Međunarodni dan dobrovoljnog rada za ekonomski i društveni napredak, odnosno Međunarodni dan volontera. Proslava je održana u prostorijama Građanskog centra a prisustvovali su volonteri i zaposlenici udruge IKS, te brojni partneri, suradnici i gosti iz zajednice ali i cijele naše županije koji su došli podržati volontere i iskazati zahvalnost onima koji svakodnevno ulažu svoje vrijeme, trud i znanje kako bi poboljšali kvalitetu života u našoj zajednici.

 

 

Program je započeo u 17 sati obraćanjem izvršne direktorice Tamare Jovičić koja je zahvalila na dosadašnjem volonterskom radu uloženom u našu zajednicu – oko 10 000 sati godišnje preračunato u radni staž iznosi  29 godina, kao da je jedna osoba uložila cijeli svoj radni vijek u volontiranje i pomaganje drugima. No, ovdje se kroz godine radi o stotinama ljudi koji su prepoznali važnost volonterskog angažmana i odlučili nesebično ulagati svoje vrijeme, trud, znanje i vještine za druge i činili dobro.

Voditeljica volonterskog centra Barbara Kositer istakla je kako je važno da volonterski rad bude prepoznat i od onih koji se još nisu uključili u volontiranje, jer volontiranjem ljudi često više dobivaju nego što zapravo daju. Predstavila je i rad Volonterskog centra Petrinja u 2017. godini i zahvalila volonterima koji su sudjelovali u volonterskim programima, bilo da u partnerskim organizacijama ili samoj Udruzi IKS. Tako su volonteri ove godine volontirali u Domu za starije i nemoćne gdje su igrali bingo i izlazili u šetnje s našim sugrađanima zlatne dobi, u Domu za psihički bolesne odrasle osobe gdje su igrali bingo, društvene igre i gledali filmove, POU Hrvatski dom gdje su asistirali u radu Galerije Krsto Hegedušić, provodili razne aktivnosti za djecu i mlade, poput uskršnjih, proljetnih i ljetnih igraonica i radionica za djecu u kojima je sudjelovalo više od 60 mališana, održali treći po redu Socijala festival za mlade kako bi kvalitetnije organizirali slobodno vrijeme mladih, održavali redovite sastanke grupe mladih inicijatora pozitivnih promjena u zajednici – Aktivaca, te provodili radionice, lutkarske predstave i brojne druge aktivnosti ne samo u Petrinji već diljem cijele Sisačko moslavačke županije.

 

Tijekom programa gosti su imali prilike i odigrati kviz o volonterstvu, a najbrži na kvizu osvojio je i prigodnu nagradu. Predstavljena je i nova “maskota” Volonterskog centra Petrinja, lik Volonteriksa koji je nastao zahvaljujući umijeću našeg volontera Daniela Barukčića, a prikazan je i video “Ja volontiram” volonterke Estele Toporan koji je napravila posebno za proslavu Dana volontera.

 

Prisutni su se imali priliku upoznati i s našim volonterima, a uslijedilo je priznanje za Volontera godine koje je ove godine pripalo Danielu Barukčiću. Daniel je kroz svoj volonterski angažman u 2017. kroz volontiranje u svim volonterskim programima prikupio 293 volonterska sata, a uz njega su najistaknutiji bili Simbad Hadžić s 254 sata, Bojan Juzbašić s 228 volonterskih, Petra Božurić sa 108 i Estela Toporan sa 100 volonterskih sati. Daniel je ovom prilikom pozvao sve veći broj ljudi da se uključi u volontiranje jer jednostavno pruža dobar osjećaj i otvara brojne mogućnosti.

Volonterima su podijeljeni i prigodni pokloni zahvaljujući sponzorima iz zajednice koji su prepoznali vrijednost volonterskog rada: trgovina Goga, trgovina Danitex, frizerski saloni L-hair, Capriccia, by Vlatka, beauty centri Natali i Relax, čokolaterija Bombonjera, butik Diva by Mihaela, cvjećarnica Nera, caffe bar Code, Kaktusi Bešlić, dok su se za hranu na proslavi pobrinuli City Kebap i bistro Bjekić. Veoma smo zahvalni našim ovogodišnjim sponzorima koji su podržali ovakav događaj u zajednici. Za dobru atmosferu uz glazbeni nastup pobrinuli su se Antonija Kihalić i Saša Tadić.

Još jednom se želimo zahvaliti i našim vrijednim volonterima zbog kojih ništa od ovog ne bi bilo moguće, te našim gostima koji su podržali ovu proslavu, naše volontere i rad Volonterskog centra Petrinja koji će nastaviti s brojnim volonterskim programima i aktivnostima u sljedećoj godini te se veselimo još većem broju volontera!