OSVRT NA 2 GODINE RADA UDRUGE IKS

S početkom proljeća udruga IKS ulazi u treću godinu postojanja. U studenom 2003. smo otvorili klub mladih koji uspješno djeluje i danas. U njemu se svakodnevno okupljaju mladi kojima je ponuđeno besplatno korištenje 8 računala s pristupom na Internet, a organizirane su i kreativne radionice: dramska i Radionica amaterskog filma. S početkom ove godine smo pokrenuli još jedan projekt, tinejdžerski klub «Gajba», mjesto koje im svaki vikend otvori vrata. U Gajbi se organiziraju umrežena igranja, video projekcije i kreativne radionice, sve u cilju prevencije ovisnosti kod tinejdžera.

Udruga IKS za sugrađane redovito organizira proslavu Valentina, Međunarodnog dana žena i Dana rada. Prošle smo godine po prvi priredili zabavu za noć vještica – Halloween Party. Sudjelovali smo u eko akciji čišćenja korita rijeke Petrinjčice, sakupljanju potpisa za peticiju protiv odlagališta nuklearnog otpada i organizaciju biciklijade u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Petrinje. Od samog početka volonterski uređujemo ovaj portal, Petrinju online. U suradnji s II Osnovnom školom smo za vas organizirali Red Planet Nihgt , promatranje Marsa.

U proteklih smo godinu dana informatički educirali velik broj naših sugrađana. 84 osobe su pohađale naš tečaj «Osnove rada na računalu», a 24 osobe su završile seminar «Uvod u Internet».

Naši su sponzori: Državni zavod za zaštitu obitelji, materinstva i mladeži, AED, Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, Grad Petrinja, CARE International, ASB, IRC…Posebno napominjemo podršku lokalne samouprave i poslovnog sektora gdje izdvajamo Malu privredu «Gavrilović» d.o.o koja nam je ustupila prostor za rad, kao i knjigovodstveni servis «Goga» koji nam gratis vodi knjige. Zahvaljujemo se vjernim članovima, sponzorima i svim dobrim ljudima koji su nam pomogli da postanemo ovo što jesmo – snažna i perspektivna udruga građana.
Trenutno je naš najveći problem pronaći slobodan termin za neku novu aktivnost u udruzi. Svakodnevno u Gajevoj 40a radi klub mladih, vikendom uvečer je otvorena Gajba, PC tečajeve imamo i ujutro i navečer, tu je i tečaj Photoshopa, dramska i filmska radionica… U nastavku možete vidjeti pregled najvažnijih aktivnosti udruge IKS od početka do danas. Većinu navedenih aktivnosti možete pronaći i u člancima Petrinje online, ako s naslovnice slijedite sličicu «Novosti iz IKSa». Bitni događaji i aktivnosti udruge IKS…

2003. godina

28.02. Osnivačka skupština udruge IKS
15.03. Registrirana udruga IKS
12.04. Eko akcija čišćenje korita Petrinjčice
18.04. Potpisivanje peticije protiv nuklearnog odlagališta
03.06. Dobili ključeve prostora
01.05. Prvosvibanjski piknik (stadion «Gavrilović»)
03.05. Pokrenuli dramsku radionicu
04.06. Skupština udruge IKS (razvojni plan)
19.06. Biciklijada s Turističkom zajednicom
27.08. Red Planet Nihgt (promatranje Marsa s Pigika)
15.09. Rodio se X centar!
24.09. Javna tribina «Kad mladi utihnu», Hrvatski dom
06.10. Potpisan ugovor s AED-om (za donaciju opreme u X centru)
11.10. Velika akcija uređenja dvorišta zgrade u Gajevoj 40a
14.10. Pokrenuli smo ART ATTACK, otkačena likovna radionica