Nacionalni dan Norveške

Dolaskom novih stranih volontera u Udrugu IKS došao je i tračak nove kulture. Ines i Thomas volonteri su Europske volonterske službe koji će tijekom dva mjeseca živjeti u Petrinji te provoditi razne aktivnosti usmjerene djeci, mladima i starijim osobama.

Na samom početku njihovog volontiranja odlučili su upoznati građane Petrinje s njihovom zemljom i običajima pa su 17. svibnja organizirali druženje povodom obilježavanja Nacionalnog dana Norveške. Naša strana volonterka Ines je ispričala kako to inače izgleda u Norveškoj:

“17. svibnja se većinom slavi s obitelji i prijateljima. Tijekom dana izađemo na ulice da pogledamo paradu povodom Nacionalnog dana Norveške. Parada je prepuna svakakvih ljudi, puno njih nosi nacionalne kostime nazvane “Bunad”. U paradi je “Buekorps” ili brigada, tradicionalno sastavljena od lokalnih organizacija mladih. Također, dijelom parade je “Russ”, učenici koji sudjeluju u slavlju njihovog završnog ljetnog semestra. Na kraju, ali ne i manje važna, tu je “Dječja parada” koju čine djeca iz različitih škola.

Osim toga, tijekom dana jedemo puno kolača (bløtkake, kransekake, pavlova, osv), jede se riblje jelo lutefisk te puno i puno sladoleda.

Na kraju dana obično gledamo vatromet.”

With the arrival of new foreign volunteers in the Association IKS, we also received a spark of new culture. Ines and Thomas are volunteers of European Volunteery Service who will live in Petrinja for two months and will carry out various activities aimed at children, young people and the elderly.

At the very beginning of their volunteering, they decided to introduce the citizens of Petrinja with their country and customs and on May 17 they organized a gathering on the occasion of marking the National Day of Norway.

Our foreign volunteer Ines told us how this day is celebrated in Norway:

“17th of May is mostly celebrated with friends and family. During the day we go out to watch 17th of May parade. The parade is packed with all kinds of people, a lot of them wear national costume “Bunad”. In the parade there is also, what we call, “Buekorps” (brigade in English) witch are traditional marching neighborhood youth organizations. Also, in the parade there is “Russ” witch are pupils that take part in the traditional celebration of their final semester. Last but not least, there is a part that is called “Childrens parade” which consist of children from different schools.

Other than that,  during the day, we eat lots of cake (bløtkake, kransekake, pavlova, osv), we eat lutefisk and we eat especially lots and lots of ice cream.

At the end of the day, there is usually fireworks.”