MEĐUNARODNI DAN LJUDSKE SOLIDARNOSTI

”Ideja ljudske solidarnosti na globalnoj razini može promijeniti svijet” riječi su Lecha Wałęsa, dobitnika Nobelove nagrade za mir iz 1983. godine. Solidarnost ne označava samo suosjećanje, već i kako Lech Wałęs ističe, osjećaj zajedništva i dijeljene odgovornosti.

Émile Durkheim opisao je pojam solidarnosti kao temelj opstanka i funkcije svake društvene zajednice tijekom ljudske povijesti. Solidarnost se u smislu zauzimanja čovjeka za čovjeka ne nameće samo kao etički imperativ, nego i kao preduvjet napretka ljudskog roda.

 

Međunarodni dan ljudske solidarnosti uobičajeno se obilježava 20. Prosinca diljem svijeta. U vrijeme globalizacije i novih tehnologija, solidarnost kao obrazac razmišljanja i ophođenja sve nam je važniji i potrebniji. Budimo solidarni jedni s drugima!

Pročitajte više o Međunarodnom danu ljudske solidarnosti u daljnjem teksu što su složili naši EVS volonteri Orhan i Neslisah iz Turske u sklopu svog projekta We are Combining Generations :

“The idea of ​​human solidarity on a global scale can change the world”,  said Lech Wałęsa, who won the Nobel Peace Prize in 1983. Solidarity means not only compassion, but also, as Lech Wałęsa underlines, solidarity means a sense of unity and shared responsibility.

International Human Solidarity Day is celebrated annually on December 20th. The theme and the basic purpose of this day is to eradicate poverty and promote the culture of cooperation, equality and social justice, which tends to human and social development in developing countries.

International Human Solidarity Day Activities:

  • International Human Solidarity Day provides us a bright opportunity to celebrate our unity in diversity.
  • On this Day importance and needs of solidarity must be debated and discussed at proper forums.
  • Solidarity is one of the basic tools for the eradication of poverty from society.
  • This Day is also a reminder for governments to respect international agreements.
  • On International Human Solidarity Day we must raise public awareness about the utmost significance of solidarity, in order to fulfill the desired targets of the United Nations for Sustainable Developement Goals

”We came here as hopeful volunteers. Touching people’s lives and helping them is something that gives us happiness. We know this will not only be achieved through material things. To us, the most important aid is the spiritual one. To us, solidarity is about making people really happy, making their jobs easier and taking them away from all the problems, even for a second. if you want to help people, you can cut wood for them, help them carry their shopping bags, spend time with them and listen to their problems. We came to Udruga IKS, Croatia to achieve this. We are doing everything we can to achieve this through activities in the home for mentally ill adults and the home for the elderly and frail and with children and blind people, where we volunteer. Life gets better when you help.  ”

– Orhan and Neslisah

 

 

 

Stajališta izražena u ovom članku isključiva su odgovornost Udruge IKS.