Hrvatska volontira 2018

Hrvatski centar za razvoj volonterstva zajednički s regionalnim i lokalnim volonterskim centrima te ostalim organizatorima volontiranja nastavlja tradiciju organizacije svibanjskih volonterskih akcija!

Manifestacija Hrvatska volontira održava se već osmu godinu za redom i njome želimo ukazati na značaj volontiranja za razvoj suvremenog društva u kojem svaki pojedinac ima pravo i odgovornost dati svoj doprinos i u kojem se takav doprinos cijeni. Volontiranjem zajedno gradimo bolju i snažniju zajednicu. Povezujemo se, pronalazimo sebi slične, upoznajemo druge i drugačije da bi naše različitosti i sličnosti pretvorili u snagu koja je potrebna za pozitivne promjene prema humanizmu i održivom razvoju. Kada se svi udružimo i surađujemo – pletemo živu društvenu mrežu kojom oblikujemo našu budućnost i omogućujemo autentičnu povezanost među ljudima.

Manifestacija Hrvatska volontira ove će segodine održati od 21. do 26. svibnja 2018. te će se, kao i prošle godine, održati zajedno s manifestacijom Ureda za udruge Vlade RH pod nazivom Dani otvorenih vrata udruga. Svrha ovog udruživanja je pružiti dodatne informacije vezane uz rad udruga te ukazati na njihovu važnost djelovanjau društvu.

Ovogodišnjom manifestacijom pozivamo i potičemo organizatore volontiranja da se i ove godine uključe i organiziraju volonterske aktivnosti koje će donijeti dobrobiti zajednici kroz uključivanje što većeg broja volontera i zaposlenika tvrtki.

Organizatori volontiranja mogu svoje volonterske aktivnosti upisati u online aplikaciju nawww.hrvatska.volontira.vcz.hr, a unesene aktivnosti bit će objedinjene i dostupne svim građanima na nacionalnoj razini. Vjerujemo da će se kroz veliki broj akcija i volontera te veliki broj svih nas uključenih u manifestaciju prikazati i snaga naših težnji u izgradnji humane i aktivne zajednice.

Zavolontirajmo se zajedno u manifestaciji „Hrvatska volontira 2018.“!

Za sve dodatne informacije, javite se vašem najbližem volonterskom centru ili Hrvatskom centru za razvoj volonterstva, a za dodatne informacije o prošlogodišnjoj manifestaciji pogledajte sljedeće poveznice:

Hrvatski centar za razvoj volonterstva (HCRV) od 2011. godine organizira manifestaciju pod nazivom Hrvatska volontira koja  se održava na nacionalnoj razini svake godine krajem svibnja u trajanju od 6 dana.  U manifestaciju se uključuje velik broj pojedinaca, organizacija civilnog društva, institucija i tvrtki koji kroz različite javne akcije u svojim zajednicama promoviraju volontiranje.

Hrvatska volontira 2017. okupila je 156 organizatora volontiranja koji su u 55 gradova proveli 269 volonterskih aktivnosti kako bi svojim doprinosom potakli izgradnju sretnije i bolje zajednice. Ukupno 4.059 volontera poklonilo je 15.505 volonterskih sati svojim zajednicama.
HCRV: www.hcrv.hr, info@hcrv.hr / 091 468 29 42 / 01 56 12 434

TEMA MANIFESTACIJE „HRVATSKA VOLONTIRA“ 2018.

Sloganom ovogodišnje manifestacije „Volontiramo = zajedno gradimo bolju i snažniju zajednicu“ želimo naglasiti da čineći dobro za sebe, usrećujemo i druge ljude, a ako volontiramo zajedno s kolegama kroz program tvrtke, tada nam može biti još ljepše i veselije.

ŠTO JE DOBRO ZA TEBE,

Volonteri nisu samo pomagači – ljudi koji pomažu drugom čovjeku ili društvu u cjelini, oni su pokretači i nositelji pozitivnih promjena, a brojni su primjeri koji ukazuju na to da volontiranje i samim volonterima donosi niz dobrobiti. Volonterskim djelovanjem poboljšavamo i razvijamo osobne, socijalne, organizacijske i profesionalne kompetencije i širimo vlastiti krug kontakata čime izravno utječemo na osobni razvoj i veću zapošljivost.  Znanja i vještine stečene volontiranjem uvelike mogu koristiti u daljnjem profesionalnom i osobnom životu. Brojna znanstvena istraživanja potvrđuju da nas volontiranje čini sretnijima, zdravijima i snažnijima.

USREĆIT ĆE I DRUGE,

Volontiranjem utječemo i doprinosimo stvaranju humanije i aktivnije zajednice te sretnijeg i zdravijeg društva koje prihvaća, uključuje i cijeni različitosti među svojim pripadnicima.

Volontiranjem u sustavu socijalne skrbi, donosimo osmijehe i veselje na mnoga lica i razne dobrobiti za najranjivije skupine i osobe kojima je potrebna naša podrška. Djeca, mladi, osobe s invaliditetom i teškoćama, starije i nemoćne osobe – svi naši sugrađani koji su nerijetko u nepovoljnom položaju i riziku od socijalne isključenosti iznimno cijene svaki naš volonterski doprinos te zajedno s nama, volonterima, zajednicu čine povezanijom, inkluzivnijom i sretnijom. Volontiranjem usrećujemo i osnažujemo sve ljude s kojima volontiramo

A UZ KOLEGE, SREĆA JE JOŠ VEĆA!

Volontiranje poslovnog sektora – volontiranje zaposlenika primjenjivo je na sve poslovne organizacije, bez obzira na njihovu veličinu, lokaciju, područje djelovanja. Opredjeljenjem za društvenu odgovornost u svom poslovanju, tvrtke preuzimaju veću odgovornost za razvoj i utjecaj na zajednice u kojima djeluju, a volontiranje zaposlenika predstavlja jedan od najsnažnijih izraza i kanala društveno odgovornog poslovanja. Kroz poticanje svojih zaposlenika na volontiranje, tvrtke ostvaruju brojne prednosti – osim jačanja reputacije i imidža te jačanja povjerenja zajednice, iznimno doprinosi jačanju međuljudskih odnosa i bolje radne atmosfere među kolegama.

Ovime ističemo da volontiranje donosi dobrobiti svim uključenim stranama, da se može volontirati na različitim projektima i u različitim oblicima te da zajedničkim djelovanjem možemo postići bolje rezultate.  A kada smo usmjereni zajedničkom cilju, tada stvaramo sretnu i snažnu zajednicu.