Europski dan jezika u OŠ Mečenčani

”Europa je bogata jezicima – postoji preko 200 europskih jezika i još ih se više govori među građanima čije su obitelji podrijetlom s drugih kontinenata. To je važan resurs koji treba priznati, koristiti i njegovati.”      

Europski dan jezika obilježava se u cijeloj Europi i šire svake godine 26.9. Svrha proslave i programa Europskog dana jezika jest promicanje i njegovanje bogate jezične i kulturne raznolikosti, poticanje  na cjeloživotno učenje jezika u školi i izvan nje, kao i naglašavanje važnosti učenja jezika i raznolikosti raspona naučenih jezika s ciljem povećavanja višejezičnosti, međukulturalnog razumijevanja i konkurentnosti na tržištu rada i mobilnosti.

26. rujan 2019. označio je 18. godišnjicu Europskog dana jezika (EDL) kojeg je obilježilo Vijeće Europe i proslavilo diljem svojih 47 država članica.

Udruga IKS i OŠ Katarina Zrinska Mečenčani obilježili su 27.9.2019 Europski dan jezika kroz radionice osnova stranih jezika (portugalski, rumunjski, španjolski i talijanski jezik).

Iskustvo i osvrt naše EVS volonterke iz Italije pročitajte u tekstu ispod :

 

” On September 27th we had the chance to celebrate the European Day of Languages with an amazing group of students from the elementary school Katarina Zrinska in Mečenčani. The day was full of interesting activities that gave us and the kids the possibility to discover more about other languages and cultures.

The students prepared some presentations regarding our countries: Italy, Spain, Portugal and Romania. After the presentations, we all played a quiz about foreign languages, but the students were way too fast for us volunteers and we had no chance against them. The activities went on and the kids were split into four groups, and each of them were assigned to one of us for the workshops that we prepared for them. The activities aimed at teaching the kids some words and numbers from one to ten in our mother tongues. To make things more interesting and fun, we created a “memory game” to let the students learn and remember the words we were teaching them. It was entertaining and useful at the same time, and the students had so many questions about our life in our home countries.

After the language workshops, it was time for the students to share their knowledge among themselves. It was very nice to see them repeating what they learnt with no hesitation, with a giant smile on their face. At the end, the teachers and the students thanked us and it was time to go back to Petrinja.

It is always heart-warming to see how students are happy to interact with us during our workshops, and the enthusiasm they show us is always worth the effort we put into the preparations of the activities. This will probably be one of the things I will miss the most when I will go back home. ”

 

Celeste Romano

 

Projekt ”ISKplore” financira Europska unija kroz program Erasmus+.

 

The Agency for mobility and EU programmes is the contracting authority and support for Erasmus+ projects in Croatia. Agencija za mobilnost i programe EU je ugovorno tijelo i podrška projekata Erasmus+ u Hrvatskoj.

Views expressed in this article are the sole responsibility of Association IKS and the European Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.
Stajališta izražena u ovom članku isključiva su odgovornost Udruge IKS i Europska komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njoj nalaze.