Europske snage solidarnosti ESS (European Solidarity Corps ESC)

Nakon obraćanja predsjednika Europske Komisije Jean-Claude Junkera prilikom „State of the Union“ govora u jesen 2016. godine o namjeri da se osnuje Europske snage solidarnosti (ESS), izdano je priopćenje Europske komisije 7. prosinca 2017. godine, uz popratnu pismenu objavu. Od tada, Europska Komisija je učinila dostupnom web stranicu s informativnim lecima, FAQ dijelom i drugim informacijama.

Središnja misao izvorne objave, a zatim i priopćenja te pisane objave je omogućavanje prilika za mlade ljude da „posvete period svog života pomažući drugima“ te „u praksi primjene temeljne vrijednosti solidarnosti EU“ kroz „aktivnosti solidarnosti kada budu povezani s nekom organizacijom ili kada budu primljeni kao volonteri.“ Mladim ljudima će biti omogućeno uključivanje u volontiranje, obuku, naučavanje ili poslove kao dio aktivnosti ESS-a. U skladu s tim, ESS je podijeljen u dva segmenta: Volontiranje i Stručni rad.

Mnogo mladih ljudi već volontira u različitom kontekstu te u raznim područjima. Na taj način, mladi ljudi mogu doprinijeti društvu, dok istovremeno razvijaju važne kompetencije, i više se uključuju u rad svoje zajednice te se s njom povezuju. Razvoj Europskih snaga solidarnosti označava važnu prekretnicu u europskoj politici vezano uz ovu temu.
Istraživanje pokazuje da je glavni razlog zašto mladi ne volontiraju taj što ih se nikada nije pitalo da volontiraju ili im nije jasno koje se prilike nude po tom pitanju. Europa bi trebala za cilj imati stvaranje ozračja u kojem mladi ljudi odmah prepoznaju volontiranje kao čin preko kojeg izražavaju solidarnost s drugim ljudima te kao nešto što je dobro i korisno raditi. Trebali bi iskusiti afirmativno volontiranje nakon kojeg će pozvati i poticati svoje vršnjake da učine isto i tako utjecati na porast zahtjeva od strane mladih ljudi da se uključe u volonterske aktivnosti. Kako bi ovo postala stvarnost, treba biti dostupno dovoljno kvalitetnih volonterskih prilika, a infrastruktura treba biti prisutna na relevantnim upravnim razinama kako bi to osigurala. Financiranje infrastrukture za razvoj volonterstva je ključno kako bi se osiguralo da obuka i podrška bude dostupna neprofitnim organizacijama koje žele uključiti mlade volontere u kvalitetna volonterska iskustva.

Potrebno je više međusektorske suradnje kako bi se ostvarili uvjeti u kojima se volontiranje potiče, unaprjeđuje i podržava. Volonterske organizacije, javne institucije i profitne tvrtke trebaju međusobno surađivati kako bi pružili većem broju mladih mogućnost da doprinesu društvu kroz volontiranje te istovremeno pojačaju vlastiti osjećaj pripadnosti društvu i svoje uloge u istom. Politika EU-a, uključujući novoosnovane Snage solidarnosti, bi trebala biti predvodnica u tom području.

 

Što su Europske snage solidarnosti?

Europske snage solidarnosti nova su inicijativa Europske unije kojom se stvaraju mogućnosti za mlade da volontiraju ili rade na projektima u svojim zemljama ili u inozemstvu koji su od koristi zajednicama i ljudima diljem Europe.

Svi mladi koji sudjeluju u Europskim snagama solidarnosti moraju se složiti s njihovom misijom i načelima te ih se pridržavati.

Za Europske snage solidarnosti možete se registrirati s navršenih 17 godina, ali ne možete započinjati projekte dok ne navršite 18. Projekti Europskih snaga solidarnosti bit će dostupni sudionicima u dobi do 30 godina.

Nakon jednostavnog postupka registracije sudionici Europskih snaga solidarnosti mogu biti odabrani i pozvani sudjelovati u širokom rasponu projekata, kao što su pomoć pri sprečavanju prirodnih katastrofa ili obnovi nakon katastrofa, pomoć u centrima za tražitelje azila ili rad na različitim socijalnim pitanjima u zajednicama.

Projekti koje podupiru Europske snage solidarnosti mogu trajati od dva mjeseca do dvanaest mjeseci. Obično će se odvijati u državama članicama Europske unije.

 

Za više informacija preuzmite letak izrađen od strane Europske Komisije u PDF formatu na poveznici, na službenoj stranici ESS-a ili pogledajte video: