Being far from home : during the pandemic

Biti daleko od kuće: za vrijeme pandemije

Prošla su već dva mjeseca od kada je cijeli svijet prestao s radom, zemlje su zatvorile svoja vrata, ljudi su bili prisiljeni ostati kod kuće, sve je zastalo. To je bio naš novi život i svi smo se tome trebali prilagoditi. Kod nekih je situacija drugačija, otputovali su u druge gradove ili zemlje prije nego što se nametnula samoizolacija i zatvaranje granica, a sada proživljavaju ovo ludo iskustvo daleko od kuće. Znači li to da im je teže? To ćemo vidjeti ovdje. Četiri mlada pripravnika i volontera odlučili su s vama podijeliti svoja iskustva iz inozemstva. Od kvartova grada Guatemale do najluđih šuma Estonije i visina Katmandua, ovo su njihove priče.

                                           Daniel na intervjuu s volonterkom Alice i stažisticom Elinom

Naše prvo svjedočanstvo dolazi od Daniela iz Petrinje, volontera i vrlo bliske osobe Udruzi IKS, koji trenutno živi u Zagrebu radi svoje volonterske službe (od listopada 2019. do rujna 2020.) u nevladinoj organizaciji Krug Ljubavi na projektu ”Uključen pojedinac stvara zadovoljno društvo”. Vrlo pozitivne naravi, Daniel je odlučio da je najbolji način da se nosi sa situacijom taj da vidi samo ono što je dobro i poput kameleona, prilagodio se novim okolnostima. U tom periodu nije mogao djecu i tinejdžere podučavati slikanju ili posjetiti starije i nemoćne osobe i praviti im društvo. Usprkos tome, on se prilagodio. Umjesto klasičnih aktivnosti na koje je navikao, prebacio se na virtualne sfere prenošenja znanja i pozitivnih poruka. Svakodnevno na Instagramu objavljuje svoju umjetnost time stvarajući prostor virtualne galerije kao alternative izložbama koje je trebao imati u zajednici. Izložba je zamišljena kao humanitarna akcija za prikupljanje sredstava za djecu oboljelu od raka. Uz to, Daniel se obavezao za vrijeme samoizolacije pomoći ljudima u svojoj zajednici koji spadaju u rizičnu skupinu, te za njih nekoliko puta tjedno obavljati kupnju u marketima i odlaske u ljekarnu. Naravno, teško mu je što ne može izlaziti, putovati, vidjeti obitelj i prijatelje, ali on smatra da je u prednosti jer nema jezične barijere između njega i korisnika, a k tome je i dobrog zdravlja. Kao da globalna pandemija nije bila dovoljna, Zagreb je proživio veliki i niz manjih potresa, ali i obilan snijeg. Ipak, Daniel to prima lagano, smatra da nema razloga za paniku i da su se Zagreb i Hrvatska već navikli na potrese i iznenadne nanose snijega.

Podsjeća nas da bi situacija bila mnogo teža bez dostupnih tehnologija, bez ZOOMiranja, društvenih mreža i drugih virtualnih alata. Smatra da bi bez toga ljudi pretrpjeli puno veći val nezaposlenosti i deprivacije jer mnogi ne bi mogli čuti i vidjeti svoju obitelj i voljene. Naravno da situacija nije idealna, a budućnost je neizvjesna, posebno ga brinu osobe koje su ostale bez posla zbog nastale situacije. Zbog toga se Daniel pokušava usredotočiti samo na sadašnjost i biti maksimalno prisutan u njoj. Svoj unutarnji mir pronalazi kroz kreativnost, slikanje te usavršavanjem svojih kulinarskih vještina.

Vrlo je optimističan i dodaje kako je pandemija savršen trenutak da učimo iz svojih grešaka te da budemo sigurni da ćemo svi naučiti lekciju za neki idući put. Sa smiješkom tijekom cijelog intervjua u opuštenoj atmosferi, trebali bismo svi pokušati slijediti njegovu poruku : budite pozitivni, ali ne na coronu!

_____________________________________________________

It has been already two months since the entire world stopped working, countries shutting their doors, people forced to stay at home, everything closed down. That was our new life, and we all needed to adapt to it. For some people, the situation is different, they traveled to foreign cities and countries before self-isolation was imposed, and now they are living this crazy experience far from home. Does this means it is more difficult? That is what we are going to see here, four young interns and volunteers accepted to share their experience while being abroad. From the neighborhoods of Guatemala City, to the wildest Estonian forests, and highs of Kathmandu, here is their stories.

Our first testimony comes from Daniel, native of Petrinja, and very close to IKS, he is currently living in Zagreb for his volunteering mobility (from October 2019-to September 2020) in the NGO Krug Ljubavi, with his project : Included individuals create satisfied society. Very positive in nature, Daniel decided that the best way to deal with the situation was to only see the good, and like a chameleon, he adapted to the situation. As of now, he can no longer teach kids and teens how to paint, or go and visit the elderly to keep them company, and so he adapted. Instead, he posts everyday his art on his Instagram account, replacing the exhibitions that were supposed to happen (to collect funds for children with cancer). Adding to that, a few times a week, he will go to pharmacies and supermarkets and do the groceries of isolated people that cannot go out. Of course, it is difficult to not be able to go out, to travel, to see family and friends, but he has the chance to have no language barrier and be in good health. Because a worldwide pandemic was not enough, earthquake and snow happened. Still Daniel took everything lightly, no reason to panic, after all Croatia is used to earthquake and impromptu snow time in the middle of spring.

He reminds us that the situation would have been so much difficult without all the available technologies, without zoom, social networks and other online tools, more people would have suffered unemployment, and more people would not have been able to see and talk to their loved ones. Of course the situation is not ideal, and the future is uncertain, he particularly worries for all those persons without jobs because of the situation. That is why, Daniel tries to only focus on the present, by finding his inner peace, by being creative and paint, and improving his culinary skills.

Very optimistic, Daniel adds that the pandemic is a perfect moment for us to learn from our mistakes, and to be sure that we all learn the lesson for the next time to come. Always smiling during the interview, with a beer in one hand, we should all try to follow his enthusiastic message : be positive but not about corona!

 

Sadržaj ovog članka isključiva je odgovornost Udruge IKS.

Kampanja Daleko od kuće : u doba pandemije rezultat je ideje i provedbe EU4EU stražistice Udruge IKS, Eline Guesnon